Archive for Wednesday, August 23, 2000

Leavenworth County Fair Results

August 23, 2000

Man and beast alike felt the discomfort from the intense heat and
high humidity during the Leavenworth County Fair. Holly Skaggs, 8,
a member of the Bell 4-H Club, spent a lot of time brushing her
cross gilt market hog with cool water, trying to keep the hog cool.

Man and beast alike felt the discomfort from the intense heat and high humidity during the Leavenworth County Fair. Holly Skaggs, 8, a member of the Bell 4-H Club, spent a lot of time brushing her cross gilt market hog with cool water, trying to keep the hog cool.

Archery Ribbon Shoot Results
Purple: Brian Lee, Leavenworth
Purple: Anthony Lutz, Tonganoxie
Purple: Matthew Lutz, Tonganoxie
Purple: Jesse Sours, Linwood
Purple: Caleb Jacobs, Lawrence
Blue: Julie Bednarek, Leavenworth
Blue: Logan Ryan, Leavenworth
Blue: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie
Blue: Sarah Smith, Tonganoxie
Blue: Shannon Smith, Tonganoxie
Blue: Tabitha Jacobs, Lawrence
Red: Cody Brandt, Lansing
Red: Elliot Matthews, Easton
Red: Arthur Rollins, McLouth

4-H Aerospace
Champion sponsored by Joe and Pam Frazier: Donald McGuire, Basehor
Reserve Champion sponsored by Basehor Rustlers 4-H Club: Basehor Rustlers 4-H

Stage 1: Pre-Flight Rocket From Kit
Purple: Neva Gardner, McLouth
Purple: Clinton Kissinger, Tonganoxie
Purple: Kristen Skaggs, Tonganoxie
Blue: Loren Hein, Leavenworth
Blue: Loren Hein, Leavenworth
Blue: Chad Bailey, Leavenworth
Blue: John Ernzen, Easton
Blue: Rance Skaggs, Leavenworth
Blue: Paul Wagner, Leavenworth
Blue: Taylor Kraft, Leavenworth
Blue: Derrick Winkler, Easton
Blue: Arthur Rollins, McLouth
Blue: B.J. Schwegler, Leavenworth
Blue: Kyle Gurss, Leavenworth
Blue: Brian Lee, Leavenworth
Blue: Erin Sours, Linwood
Blue: Michelle Baker, Tonganoxie
Red: Ethan Douglas, Basehor
Red: Clayton Hall, Easton
Red: John Sachse, Easton
Red: Paul Wagner, Leavenworth
Red: Sean Sullivan, Lansing
Red: Jimmy Bailey, Leavenworth
Red: Matthew Ransom, Easton

Stage 2: Lift-Off Rocket From Kit
Purple: Trevor Fousek, Leavenworth
Purple: Johnathon Osburn, McLouth
Purple: Lee Smelser, McLouth
Purple: Kirk Miller, Bonner Springs
Purple: Jesse Sours, Linwood
Blue: Ryan Mogle, Basehor
Blue: Joshua Van Tuyl, Leavenworth
Blue: Lucinda Frevele, Tonganoxie
Blue: Lisa Smelser, McLouth
Blue: Anthony Lutz, Tonganoxie
Blue: Anthony Lutz, Tonganoxie
Red: Trevor Fousek, Leavenworth
Red: Andrew Booth, McLouth

Stage 3: Reaching New Heights Rocket From Kit
Purple: Jim Winkler, Leavenworth
Purple: Donald McGuire, Basehor
Blue: Michael Mariano, Leavenworth

Stage 4: Pilot in Command Rocket From Kit
Purple: Jordan Glenn, Leavenworth

Flight Crew Original Rocket By Two or More
Purple: Basehor Rustlers 4-H

4-H Shooting Sports Air Rifle Ribbon Shoot
Purple: Courtney Kendall, Lansing
Purple: Jessica Bednarek, Leavenworth
Purple: Adam Berg, Leavenworth
Purple: Ian Matthews, Easton
Purple: Ryan Todd, Easton
Purple: Trevor Fousek, Leavenworth
Purple: Nicholas Loreti, Leavenworth
Purple: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie
Purple: Brian Lee, Leavenworth
Purple: Anthony Lutz, Tonganoxie
Purple: Matthew Lutz, Tonganoxie
Purple: Cody Owsley, Linwood
Purple: Jesse Sours, Linwood
Purple: Benjamin Reynolds, Tonganoxie
Purple: Erin Wood, Tonganoxie
Purple: Jason Lemmon, Leavenworth
Purple: Kyle Lemmon, Leavenworth
Blue: Cody Brandt, Lansing
Blue: Scott Berg, Leavenworth
Blue: Elliot Matthews, Easton
Blue: Arthur Rollins, McLouth
Blue: Alvie Miller, Winchester
Red: Charles Bednarek, Leavenworth
Red: Bobby Fite, Leavenworth

4-H Bee Science
Awards sponsored by Ostermeyer Honey
Champion: Jacob Ostermeyer, Tonganoxie
Reserve Champion: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie

Honey Light Honey
Purple: Riley Vogel, Tonganoxie
Purple: Jacob Ostermeyer, Tonganoxie
Purple: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie
Blue: Michael Henre, Tonganoxie
Red: Chester Henre, Tonganoxie

4-H/FFA Beef Show
Showmanship Ages 7-10 as of Jan. 1
Champion sponsored by Commerce Bank and First National Bank of Leavenworth, Easton Division: Courtenay DeHoff, Tonganoxie
Reserve Champion sponsored by First State Bank and Trust, Tonganoxie and In Memory of Robert DeHoff: David Campbell, Leavenworth
Blue: Cody Brandt, Lansing
Blue: Elliot Matthews, Easton
Blue: Hillary Wagner, Easton
Blue: Kara Ritchey, Leavenworth
Blue: Trey Lohman, Leavenworth
Blue: Alex Kissinger, Tonganoxie
Blue: Clinton Kissinger, Tonganoxie
Blue: Ally Theis, Leavenworth
Blue: Amy Theis, Leavenworth
Blue: Shilyn Guthrie, Tonganoxie
Blue: Kelly Yunghans, Leavenworth
Blue: Jenna Crook, Easton
Blue: Courtenay DeHoff, Tonganoxie
Blue: David Campbell, Leavenworth

Showmanship Ages 11-13 as of Jan. 1
Champion sponsored by Commerce Bank and First National Bank of Leavenworth, Easton Division: Raymond Sproul, McLouth
Reserve Champion sponsored by First State Bank and Trust, Tonganoxie and In Memory of Robert DeHoff: Thomas Greenwood, Leavenworth
Blue: Steven Beck-Heim, Easton
Blue: Chelsea Ernzen, Easton
Blue: Matt Koch, Easton
Blue: Ryan Todd, Easton
Blue: Jennifer Miller, Leavenworth
Blue: Alecia Bradley, McLouth
Blue: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie
Blue: Ashley Alloway, McLouth
Blue: Katie Yunghans, Leavenworth
Blue: Kristie Crook, Easton
Blue: Tesia Jordan, Easton
Blue: Tiffany Keling-Herken, Easton
Blue: Addie Heim, Kansas City
Blue: Raymond Sproul, McLouth
Blue: Thomas Greenwood, Leavenworth
Red: Joshua Van Tuyl, Leavenworth
Red: Ashley Meinert, Easton
Red: Melissa Porter, Leavenworth
Red: Jessica Waters, Lansing
Red: Tyler Lohman, Leavenworth
Red: Shane DeGraeve, Tonganoxie
Red: Brett Johnson, Bonner Springs
Red: Nick Knapp, Bonner Springs
Red: Scott Schuetz, Bonner Springs
Red: Molly Thomas, Bonner Springs
Red: Leslie Yates, Bonner Springs
Red: Neva Gardner, McLouth
Red: Brian Lee, Leavenworth
Red: Blake Kingsolver, McLouth
Red: Cody Owsley, Linwood
Red: Mike Beying, Easton
Red: Brandon Marshall, Leavenworth

Showmanship Ages 14-18 as of Jan. 1
Champion sponsored by Commerce Bank and First National Bank of Leavenworth, Easton Division: Brandon New, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by First State Bank and Trust, Tonganoxie and In Memory of Robert DeHoff: Ryan Eberth, Basehor
Blue: John Miller, Leavenworth
Blue: Kevin Miller, Leavenworth
Blue: Sara Chrisman, Linwood
Blue: Chad DeGraeve, Tonganoxie
Blue: Travis Starcher, McLouth
Blue: Cassandra Gray, Easton
Blue: Megan Theis, Leavenworth
Blue: Lynsey Jansen-Zule, Leavenworth
Blue: Beth Knetter, Tonganoxie
Blue: Lori Schrick, Easton
Blue: Matt Dalrymple, Basehor
Blue: Caleb Ernzen, Easton
Blue: Chad Bradley, Tonganoxie
Blue: Brandon New, Leavenworth
Blue: Ryan Eberth, Basehor
Red: Jennifer Douglas, Basehor
Red: Ian Matthews, Easton
Red: Ellison Edmonds, Leavenworth
Red: Ben Porter, Leavenworth
Red: Bret Yates, Bonner Springs
Red: Alan Bauerly, Tonganoxie
Red: Alecia Bradley, McLouth
Red: Tiffany Lee, Leavenworth
Red: Adam Jones, McLouth
Red: Josh Beying, Easton
Red: Adam Berg, Leavenworth
Red: Bryan Ross, Kansas City

All Breeds Prospect Market Steer
Blue: David Campbell, Leavenworth
Red: Jennifer Douglas, Basehor
Red: Steven Beck-Heim, Easton
Red: Neva Gardner, McLouth

Grand Champion Market Steer sponsored by Leavenworth County Co-op: Jennifer Miller, Leavenworth
Reserve Grand Champion Market Steer sponsored by Bob Rose Family: Megan Theis, Leavenworth

Grand Champion Breeding Beef sponsored by Atchison County Auction Co. and Holland Feed & Farm Supply: Ryan Eberth, Basehor
Reserve Grand Champion Breeding Beef sponsored by Atchison County Auction Co. and Tongie Vet and Feed: Megan Theis, Leavenworth

Angus Market Beef Steer
sponsored by Sproul Ranches
Champion: Jennifer Miller, Leavenworth
Reserve Champion: Raymond Sproul, McLouth
Blue: Brandon New, Leavenworth
Blue: Brandon New, Leavenworth
Blue: Jennifer Douglas, Basehor
Blue: Chad DeGraeve, Tonganoxie
Blue: Cassandra Ernzen, Easton
Blue: Jennifer Miller, Leavenworth
Blue: Raymond Sproul, McLouth
Blue: Thomas Greenwood, Leavenworth
Red: Ashley Alloway, McLouth
Red: Ashley Alloway, McLouth

Champion Angus Breeding Beef
sponsored by Leavenworth County Co-op, McGraw Fertilizer and Tailgate Ranch: Megan Theis, Leavenworth
Reserve Champion Angus Breeding Beef: Brandon New, Leavenworth

Angus Jan 1-Feb 28 Current Year
Blue: Ally Theis, Leavenworth
Blue: Amy Theis, Leavenworth
Angus - Sept 1 - Dec 31 Previous Year
Blue: Thomas Greenwood, Leavenworth
Blue: Megan Theis, Leavenworth
Blue: Courtenay DeHoff, Tonganoxie
Blue: Brandon New, Leavenworth

Angus Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Bret Yates, Bonner Springs
Blue: Travis Starcher, McLouth
Blue: Raymond Sproul, McLouth
Blue: Megan Theis, Leavenworth
Blue: Brandon New, Leavenworth
Red: Leslie Yates, Bonner Springs
Red: Tiffany Lee, Leavenworth
Red: Shilyn Guthrie, Tonganoxie
Red: Adam Berg, Leavenworth
Red: Matt Dalrymple, Basehor

Bue Lingo Market Beef Steer sponsored by Steve Farms and Earl Johnsmeyer
Red: Cassandra Gray, Easton
Commercial Market Beef Steer sponsored by Pleasant Ridge FFA
Champion: Megan Theis, Leavenworth
Reserve Champion: Courtenay DeHoff, Tonganoxie
Blue: Laura Korb, Tonganoxie
Blue: Scott Korb, Tonganoxie
Blue: Katie Yunghans, Leavenworth
Blue: Courtenay DeHoff, Tonganoxie
Blue: Rick Schwinn, Easton
Blue: Addie Heim, Kansas City
Blue: Addie Heim, Kansas City
Blue: Adam Jones, McLouth
Blue: Jenny Kramer, Easton
Blue: Tiffany Lee, Leavenworth
Blue: Bret Yates, Bonner Springs
Blue: Jacob Ernzen, Easton
Blue: Caleb Ernzen, Easton
Blue: Matthew Meinert, Easton
Blue: Brady Cline, Kansas City
Blue: Kevin Miller, Leavenworth
Blue: Layci Sours, Linwood
Blue: Raymond Sproul, McLouth
Blue: Thomas Greenwood, Leavenworth
Blue: Thomas Greenwood, Leavenworth
Blue: Josh Beying, Easton
Blue: Joshua Tellefson, Basehor
Blue: Matt Dalrymple, Basehor
Blue: Megan Theis, Leavenworth
Blue: Dustin Guthrie, Tonganoxie
Red: Matt Koch, Easton
Red: Kristin Korb, Tonganoxie
Red: Shane DeGraeve, Tonganoxie
Red: Kelly Yunghans, Leavenworth
Red: Shilyn Guthrie, Tonganoxie
Red: Blake Kingsolver, McLouth
Red: Josh Olsen, Tonganoxie
Red: Travis Starcher, McLouth
Red: Brian Lee, Leavenworth
Red: Scott Schuetz, Bonner Springs
Red: Jenny Lynn, Tonganoxie
Red: Brett Johnson, Bonner Springs

Champion Commercial Breeding Beef sponsored by Tonganoxie FFA and Please Ridge FFA: Kristie Crook, Easton
Reserve Champion Commercial Breeding Beef: Hillary Wagner, Easton

Commercial Jan 1-Feb 28 Current Year
Blue: Molly Thomas, Bonner Springs
Blue: Jenna Crook, Easton

Commercial May 1-Aug 31 Previous Year
Blue: Kristie Crook, Easton
Blue: Hillary Wagner, Easton
Red: Ellison Edmonds, Leavenworth
Red: Rebecca Blaney, Easton

Commercial Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Shilyn Guthrie, Tonganoxie
Blue: Cody Owsley, Linwood

Commercial Jan 1-Dec 31 Two Years Prior
Blue: Tesia Jordan, Easton

Gelbvieh - Market Beef Steer sponsored by Dawson Creek Gelbvieh
Champion: Nick Knapp, Bonner Springs
Reserve Champion: Katie Siebenmorgen, Easton
Blue: Nick Knapp, Bonner Springs
Blue: Katie Siebenmorgen, Easton
Red: Alex Kissinger, Tonganoxie

Champion Gelbvieh Breeding Beef sponsored by Twin Oak Gelbvieh, Deems Farm Equipment and Tim McCracken Family: Nick Knapp, Bonner Springs
Reserve Champion Gelbvieh Breeding Beef: Nick Knapp, Bonner Springs

Gelbvieh Jan 1-Feb 28 Current Year
Blue: Nick Knapp, Bonner Springs

Gelbvieh Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Elliot Matthews, Easton
Blue: Ryan Todd, Easton
Blue: Nick Knapp, Bonner Springs
Gelbvieh Jan 1-Dec 31 Two Years Prior
Blue: Alex Kissinger, Tonganoxie
Blue: Nick Knapp, Bonner Springs

Hereford Market Beef Steer sponsored by Pure Silver Polled Herefords
Champion: Tiffany Keling-Herken, Easton
Reserve Champion: Lori Schrick, Easton
Blue: Lori Schrick, Easton
Blue: Richie Schrick, Easton
Blue: Tiffany Keling-Herken, Easton
Blue: Alan Bauerly, Tonganoxie
Red: Jessica Waters, Lansing
Red: Samantha Tellefson, Basehor
Red: Jessica Carrico, Bonner Springs
Red: Jessica Carrico, Bonner Springs

Champion Hereford Breeding Beef sponsored by J&N Hereford Ranch and Schrick Polled Herefords: Lori Schrick, Easton
Reserve Champion Hereford Breeding Beef: Alecia Bradley, McLouth
Hereford Sept 1-Dec 31 Previous Year
Blue: Alecia Bradley, McLouth
Hereford May 1-Aug 31 Previous Year
Blue: Richie Schrick, Easton
Blue: Alecia Bradley, McLouth
Hereford Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Lori Schrick, Easton
Red: Ben Porter, Leavenworth
Red: Melissa Porter, Leavenworth
Red: Brandon Marshall, Leavenworth
Hereford Jan 1-Dec 31 Two Years Prior
Blue: Bryan Ross, Kansas City
Blue: Chad Bradley, Tonganoxie
Holstein Market Beef Steer
Red: Lynsey Jansen-Zule, Leavenworth
Red: Ashley Meinert, Easton

Limousin Market Beef Steer sponsored by Double MJ Limousin
Champion: David Campbell, Leavenworth
Reserve Champion: Sara Chrisman, Linwood
Blue: David Campbell, Leavenworth
Blue: Sara Chrisman, Linwood

Maine Anjou Market Beef Steer sponsored by JC Nichols Cross Creek Realty and Steven Rosenthal Family
Champion: Samantha Tellefson, Basehor
Reserve Champion: Beth Knetter, Tonganoxie
Blue: Trey Lohman, Leavenworth
Blue: Scott Schuetz, Bonner Springs
Blue: Beth Knetter, Tonganoxie
Blue: Mike Beying, Easton
Blue: Joshua Tellefson, Basehor
Blue: Samantha Tellefson, Basehor

Champion Maine Anjou Breeding Beef sponsored by JC Nichols Cross Creek Realty, Steven Rosenthal Family, B&D Equipment and Murrfield Farms: Ryan Eberth, Basehor

Maine Anjou Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Ryan Eberth, Basehor

Red Angus Market Beef Steer sponsored by Mycogen Plant Science Seed Champion: Joshua Van Tuyl, Leavenworth
Blue: Joshua Van Tuyl, Leavenworth

Champion Red Angus Breeding Beef sponsored by Ryan Family, Double MJ Limousin and Tailgate Ranch: Joshua Van Tuyl, Leavenworth
Reserve Champion Red Angus Breeding Beef: Maggie Bailey, Leavenworth

Red Angus Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Joshua Van Tuyl, Leavenworth

Red Angus Jan 1-Dec 31 Two Years Prior
Blue: Maggie Bailey, Leavenworth

Shorthorns Market Beef Steer sponsored by McGraw Fertilizer
Champion: Ryan Eberth, Basehor
Blue: Cassandra Gray, Easton
Blue: Ryan Eberth, Basehor

Champion Shorthorn Breeding Beef sponsored by Jawnacre Shotrhorn, Kilgore Shorthorn Farm and Rezac LIvestock Commission: Ryan Eberth, Basehor
Shorthorns Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Ryan Eberth, Basehor

Simmental Market Beef Steer sponsored by Rezac Livestock Commission Champion: John Miller, Leavenworth
Reserve Champion: Chelsea Ernzen, Easton
Blue: Laura Korb, Tonganoxie
Blue: Scott Korb, Tonganoxie
Blue: Courtenay DeHoff, Tonganoxie
Blue: Chelsea Ernzen, Easton
Blue: John Miller, Leavenworth

Champion Simmental Breeding Beef sponsored by Lynn Farms, McConnell Machinery Co./b> and Dong and Shirley Navinsky: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie
Reserve Champion Simmental Breeding Beef: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie

Simmental Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie
Blue: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie

Charolais Market Beef Steer sponsored by J&S Ranch
Red: Kristin Korb, Tonganoxie

Champion Beefmaster Breeding Beef sponsored by DBA Brandt Trucking: Cody Brandt, Lansing

Beefmaster Jan 1-April 31 Previous Year
Blue: Cody Brandt, Lansing

Champion Chianina Breeding Beef: Trey Lohman, Leavenworth
Reserve Champion Chianina Breeding Beef: Kevin Miller, Leavenworth

Chianina Sept 1-Dec 31 Previous Year
Blue: Trey Lohman, Leavenworth

Chianina May 1-Aug 31 Previous Year
Blue: Kevin Miller, Leavenworth

Additional Sponsors: Merial Animal Health; Dennis and Sheri Eberth; Murrfield Farms; Cornerpost Cattle Co.; GiGi's Monogramming; Farm Credit Service; J&S Red; Devon Cattle Ranch; Al and Mary Knapp; and Robert and Carol Hall

4-H Bucket Calf
Consultation ages 7-9 as of Jan. 1
Champion sponsored by Johnson Insurance: Caleb Todd, Easton
Reserve Champion sponsored by Rick's Airport Express: Kelsey Herken, Easton
Purple: Kali Yates, Bonner Springs
Purple: Austin Baragary, Tonganoxie
Purple: Lindsey Gonser, Tonganoxie
Purple: Ira Parsons, Leavenworth
Purple: Cally Owsley, Linwood
Purple: Erin Sours, Linwood
Purple: Caleb Todd, Easton
Purple: Kelsey Herken, Easton
Blue: Molly Adams, Leavenworth
Blue: Scott Berg, Leavenworth
Blue: Jamie Eastburn, Easton
Blue: Lindsey Ewert, Leavenworth
Blue: Jessica Schmalstieg, Leavenworth
Blue: Emily Wagner, Easton
Blue: Chris Douglas, Basehor
Blue: Hannah Chavers, Linwood
Blue: Michelle Chrisman, Linwood
Blue: Tera DeGraeve, Tonganoxie
Blue: Jake Johnson, Basehor
Blue: Jeff Johnson, Basehor
Blue: Joe Johnson, Basehor
Blue: Austin Schoepflin, Basehor
Blue: Gelia Gardner, McLouth
Blue: Jacob Ostermeyer, Tonganoxie
Blue: Dexter Adams, Easton
Blue: Jason Crook, Easton
Red: Alisha Van Tuyl, Leavenworth
Red: Taylor Redford, Leavenworth
Red: Miles Brown, Bonner Springs
Red: Derrick Winkler, Easton

Consultation ages 10-12 as of Jan. 1
Champion sponsored by NAPA Auto Parts: Nathanael Madden, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by Rick's 24 Hour Tow: Arthur Rollins, McLouth
Purple: Ryan Chavers, Linwood
Purple: Jill Schuetz, Bonner Springs
Purple: Pamela Milleret, Lawrence
Purple: Sami Kramer, Easton
Purple: Nathanael Madden, Leavenworth
Purple: Arthur Rollins, McLouth
Blue: Ethan Douglas, Basehor
Blue: Rachel Berry, Leavenworth
Blue: Lacee Carl, Leavenworth
Blue: Audrey Knapp, Bonner Springs
Blue: Amber DeGraeve, Tonganoxie
Blue: Riley Vogel, Tonganoxie
Blue: Keith Kingsolver, McLouth
Blue: Jeremy Crook, Easton
Blue: Samantha Marshall, Leavenworth
Red: Malorie Redford, Leavenworth
Red: Zachary Mayse, Tonganoxie
Red: Rachel Lamborn, Leavenworth

Showmanship Beef ages 7-9 as of Jan. 1
Champion sponsored by Leavenworth County Co-op and Aimee Ostermeyer: Jake Johnson, Basehor
Reserve Champion sponsored by Rodney Parsons and Kincaid Motors: Cally Owsley, Linwood
Blue: Alisha Van Tuyl, Leavenworth
Blue: Kelsey Herken, Easton
Blue: Emily Wagner, Easton
Blue: Tera DeGraeve, Tonganoxie
Blue: Jeff Johnson, Basehor
Blue: Austin Schoepflin, Basehor
Blue: Austin Baragary, Tonganoxie
Blue: Lindsey Gonser, Tonganoxie
Blue: Jacob Ostermeyer, Tonganoxie
Blue: Erin Sours, Linwood
Blue: Dexter Adams, Easton
Blue: Jason Crook, Easton
Blue: Jake Johnson, Basehor
Blue: Cally Owsley, Linwood
Red: Molly Adams, Leavenworth
Red: Scott Berg, Leavenworth
Red: Jamie Eastburn, Easton
Red: Lindsey Ewert, Leavenworth
Red: Taylor Redford, Leavenworth
Red: Caleb Todd, Easton
Red: Chris Douglas, Basehor
Red: Miles Brown, Bonner Springs
Red: Hannah Chavers, Linwood
Red: Michelle Chrisman, Linwood
Red: Joe Johnson, Basehor
Red: Gelia Gardner, McLouth
Red: Derrick Winkler, Easton
Red: Ira Parsons, Leavenworth

Showmanship Beef ages 10-12 as of Jan. 1
Champion sponsored by Leavenworth County Co-op: Samantha Marshall, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by Holland Feed and Kincaid Motors: Jeremy Crook, Easton
Blue: Rachel Berry, Leavenworth
Blue: Lacee Carl, Leavenworth
Blue: Malorie Redford, Leavenworth
Blue: Audrey Knapp, Bonner Springs
Blue: Jill Schuetz, Bonner Springs
Blue: Zachary Mayse, Tonganoxie
Blue: Riley Vogel, Tonganoxie
Blue: Samantha Marshall, Leavenworth
Blue: Jeremy Crook, Easton
Red: Ethan Douglas, Basehor
Red: Ryan Chavers, Linwood
Red: Amber DeGraeve, Tonganoxie
Red: Arthur Rollins, McLouth
Red: Rachel Lamborn, Leavenworth
Red: Nathanael Madden, Leavenworth
Red: Keith Kingsolver, McLouth
Red: Sami Kramer, Easton

Showmanship Dairy ages 7-9 as of Jan. 1
Champion sponsored by Leavenworth Floral and "Garth Seed," Harold Turner: Kali Yates, Bonner Springs
Reserve Champion sponsored "Garth Seed," Harold Turner and Kincaid Motors: Jessica Schmalstieg, Leavenworth
Blue: Kali Yates, Bonner Springs
Blue: Jessica Schmalstieg, Leavenworth

Showmanship Dairy ages 10-12 as of Jan 1
Champion sponsored by Guarantee Land Title Inc. and Rick's 24 Hour Tow
Champion: Pamela Milleret, Lawrence
Blue: Pamela Milleret, Lawrence

Cat and Pet Show
Junior Pet
Champion sponsored by Transition Center, Cushing Hospital: John Edmonds, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by Williams Insurance Agency: Matthew Lutz, Tonganoxie
Purple: John Edmonds, Leavenworth
Purple: Matthew Lutz, Tonganoxie
Purple: Rebecca Givens, Lansing
Purple: Sarah Glynn, Lansing
Purple: Hilary Mosbacher, Leavenworth
Blue: Lauren Ellis, Linwood
Blue: Gary Domke, Leavenworth
Blue: Chris Douglas, Basehor
Blue: Hannah Ross, Linwood
Red: Rita Edmonds, Leavenworth
Red: Victoria Redford, Leavenworth
Red: Victoria Redford, Leavenworth
Red: Mary Ross, Linwood

Senior Pet
Champion sponsored by Aitkens Chiropractic Center: Nicholas Loreti, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by Aitkens Chiropractic Center: Bryan Ross, Kansas City
Purple: Nicholas Loreti, Leavenworth
Purple: Bryan Ross, Kansas City
Blue: Camille Schmierer, Leavenworth
Blue: Bryan Ross, Kansas City

Junior Decorated Aquarium/Container
Champion sponsored by Tonganoxie Home School Group: Hilary Mosbacher, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by Star Realty: Chris Douglas, Basehor
Purple: Hilary Mosbacher, Leavenworth
Purple: Chris Douglas, Basehor
Blue: Gary Domke, Leavenworth
Blue: John Edmonds, Leavenworth
Blue: Lauren Ellis, Linwood

Cats Junior Cat
Champion sponsored by Broadway Veterinary Clinic: Jennifer Raines, Linwood
Reserve Champion sponsored by Meyer Veterinary Clinic: Natalie Loreti, Leavenworth
Purple: Jennifer Raines, Linwood
Purple: Natalie Loreti, Leavenworth
Blue: Cody Brandt, Lansing
Blue: Courtney Kendall, Lansing
Blue: Clayton Hall, Easton
Blue: Clayton Hall, Easton
Blue: Natalie Hall, Easton
Blue: Amanda Douglas, Basehor
Blue: Beth Edmonds, Leavenworth
Blue: Olive Filbert, Leavenworth
Blue: Natalie Loreti, Leavenworth
Blue: Mary Kate Theis, Leavenworth
Blue: Justin Wisdom, Leavenworth
Blue: Nicole Allen, Tonganoxie
Red: Natalie Hall, Easton
Red: Alexis Gee, Easton
Red: Hannah Pemberton, Linwood
White: Cody Brandt, Lansing

Cats Senior Cat
Champion sponsored by Tuttle Veterinary Clinic: Camille Schmierer, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by Basehor Veterinary Clinic: Jeffrey Gibbens, Tonganoxie
Purple: Camille Schmierer, Leavenworth
Purple: Jeffrey Gibbens, Tonganoxie
Blue: Sonja Frevele, Tonganoxie
Blue: Bryan Ross, Kansas City
Blue: Jessica Tuttle, Leavenworth

Cats Junior Decorated Cat Cage
Champion sponsored by David and Sharon Tuttle: Nicole Allen, Tonganoxie
Reserve Champion sponsored by Broadway Veterinary Clinic: Amanda Douglas, Basehor
Purple: Jennifer Raines, Linwood
Purple: Nicole Allen, Tonganoxie
Purple: Amanda Douglas, Basehor
Red: Beth Edmonds, Leavenworth

Cats Senior Decorated Cat Cage
Champion sponsored by Jeff and JoNell Thomas: Jessica Tuttle, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by Broadway Veterinary Clinic: Jeffrey Gibbens, Tonganoxie
Purple: Jessica Tuttle, Leavenworth
Purple: Jeffrey Gibbens, Tonganoxie
Blue: Sonja Frevele, Tonganoxie

Educational Exhibit Junior (7-12 as of Jan. 1)
Champion: Natalie Loreti, Leavenworth
Reserve Champion: Nicole Allen, Tonganoxie
Purple: Natalie Loreti, Leavenworth
Purple: Nicole Allen, Tonganoxie
Blue: Courtney Kendall, Lansing

4-H Clothing
Clothing awards sponsored by J&N Ranch
Grand Champion: Sara Chrisman, Linwood
Reserve Grand Champion: Cally Owsley, Linwood

Champion Level I: Anna Buddish, Leavenworth
Reserve Champion Level I: Taylor Johnson, Bonner Springs
Level I, age 7-8 as of Jan 1
Garment, Article, or Outfit
Purple: Molly Adams, Leavenworth
Purple: Mary Butler, Lansing
Purple: Taylor Johnson, Bonner Springs
Purple: Elizabeth Scharinger, Leavenworth
Purple: Erin Sours, Linwood
Purple: Hannah Davidson, Tonganoxie
Purple: Anna Buddish, Leavenworth
Purple: Taylor Johnson, Bonner Springs
Blue: Mary Butler, Lansing
Blue: Tina Marrs, Tonganoxie
Blue: Tina Marrs, Tonganoxie
Blue: Erin Sours, Linwood
Blue: Hannah Davidson, Tonganoxie
Blue: Leanne Milleret, Lawrence
Red: Leanne Milleret, Lawrence

Champion Level II: Cally Owsley, Linwood
Reserve Champion Level II: Michelle Chrisman, Linwood
Level II, age 9-11as of Jan 1
Garment, Article, or Outfit
Purple: Rachel Berry, Leavenworth
Purple: Rachel Berry, Leavenworth
Purple: Christina Calhoun, Leavenworth
Purple: Natalie Loreti, Leavenworth
Purple: Jennifer Miller, Leavenworth
Purple: Kara Ritchey, Leavenworth
Purple: Meghan Sullivan, Lansing
Purple: Meghan Sullivan, Lansing
Purple: Diane Butler, Lansing
Purple: Hannah Brown, Bonner Springs
Purple: Maggie Herbster, Bonner Springs
Purple: Shannon Smith, Tonganoxie
Purple: Kelsey Hoppe, Leavenworth
Purple: Matthew Ransom, Easton
Purple: Kirsten Baggett, Tonganoxie
Purple: Cally Owsley, Linwood
Purple: Michelle Chrisman, Linwood
Blue: Natalie Hall, Easton
Blue: Christina Calhoun, Leavenworth
Blue: Natalie Loreti, Leavenworth
Blue: Natalie Loreti, Leavenworth
Blue: Jennifer Miller, Leavenworth
Blue: Jennifer Miller, Leavenworth
Blue: Melissa Porter, Leavenworth
Blue: Melissa Porter, Leavenworth
Blue: Meghan Sullivan, Lansing
Blue: Grace Anderson, Lansing
Blue: Diane Butler, Lansing
Blue: Alyssa Aude, Bonner Springs
Blue: Hannah Brown, Bonner Springs
Blue: Maggie Herbster, Bonner Springs
Blue: Tori Marrs, Tonganoxie
Blue: Tori Marrs, Tonganoxie
Blue: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie
Blue: Aimee Ostermeyer, Tonganoxie
Blue: Sarah Smith, Tonganoxie
Blue: Sarah Smith, Tonganoxie
Blue: Shannon Smith, Tonganoxie
Blue: Riley Vogel, Tonganoxie
Blue: Whitney Ransom, Easton
Blue: Shilyn Guthrie, Tonganoxie
Blue: Shilyn Guthrie, Tonganoxie
Blue: Shilyn Guthrie, Tonganoxie
Blue: Allee Smith, Tonganoxie
Blue: Kelly Yunghans, Leavenworth
Blue: Kelly Yunghans, Leavenworth
Blue: Heidi Grammer, Basehor
Red: Danielle Glynn, Lansing
Red: Caitlin Sack, Bonner Springs
Red: Danielle Hopkins, Tonganoxie
Red: Jennifer Moore, Tonganoxie
Red: Riley Vogel, Tonganoxie
Red: Kelly Yunghans, Leavenworth
Red: Kelly Yunghans, Leavenworth
Red: Amanda Kane, Linwood
Red: Amanda Kane, Linwood
Red: Cally Owsley, Linwood

Champion Level III: Amy Chrisman, Linwood
Reserve Champion Level III: Emma Hoagland, Leavenworth
Level III, age 12-14 as of Jan 1
Garment, Article, or Outfit
Purple: Amy Fousek, Leavenworth
Purple: Amy Fousek, Leavenworth
Purple: Amy Fousek, Leavenworth
Purple: Rebecca Givens, Lansing
Purple: Emma Hoagland, Leavenworth
Purple: Kylie Ritchey, Leavenworth
Purple: Kylie Ritchey, Leavenworth
Purple: Gina Greenwood, Leavenworth
Purple: Gina Greenwood, Leavenworth
Purple: Gina Greenwood, Leavenworth
Purple: Mary Grasela, Leavenworth
Purple: Mary Grasela, Leavenworth
Purple: Tiffany Lee, Leavenworth
Purple: Jenny Lord, Leavenworth
Purple: Dorothy Kozak, Leavenworth
Purple: Dorothy Kozak, Leavenworth
Purple: Marissa Wiley, Leavenworth
Purple: Marissa Wiley, Leavenworth
Purple: Lisa Smelser, McLouth
Purple: Brooke Theno, Basehor
Purple: Becky Baggett, Tonganoxie
Purple: Amy Chrisman, Linwood
Purple: Emma Hoagland, Leavenworth
Blue: Andrea Kole, Leavenworth
Blue: Maria Calhoun, Leavenworth
Blue: Rebecca Givens, Lansing
Blue: Sarah Glynn, Lansing
Blue: Emma Hoagland, Leavenworth
Blue: Kylie Ritchey, Leavenworth
Blue: Camille Schmierer, Leavenworth
Blue: Molly Thomas, Bonner Springs
Blue: Hayley Hund, Leavenworth
Blue: Jenny Lord, Leavenworth
Blue: Sarah Scharinger, Leavenworth
Blue: Brooke Theno, Basehor
Blue: Brooke Theno, Basehor
Blue: Katie Yunghans, Leavenworth
Blue: Katie Yunghans, Leavenworth
Blue: Katie Yunghans, Leavenworth
Blue: Katie Yunghans, Leavenworth
Red: Sarah Glynn, Lansing
Red: Sarah Glynn, Lansing
Red: Katie Yunghans, Leavenworth

Champion Level IV: Sara Chrisman, Linwood
Reserve Champion Level IV: Secret Goodman, Leavenworth
Level IV, age 15-18 as of Jan 1
Garment, Article, or Outfit
Purple: Lindsay Edmonds, Leavenworth
Purple: Secret Goodman, Leavenworth
Purple: Lauran Buddish, Leavenworth
Purple: Sara Chrisman, Linwood
Blue: Secret Goodman, Leavenworth
Blue: Secret Goodman, Leavenworth
Blue: Secret Goodman, Leavenworth
Blue: Heather Klinedinst, Leavenworth
Blue: Heather Klinedinst, Leavenworth
Blue: Lauran Buddish, Leavenworth
Blue: Lauran Buddish, Leavenworth
Blue: Lauran Buddish, Leavenworth
Red: Sonja Frevele, Tonganoxie

First Year Seamstress Only Sewing Box
Purple: Molly Adams, Leavenworth
Purple: Rachel Berry, Leavenworth
Purple: Christina Calhoun, Leavenworth
Purple: Taylor Johnson, Bonner Springs
Purple: Caitlin Sack, Bonner Springs
Purple: Molly Thomas, Bonner Springs
Purple: Sonja Frevele, Tonganoxie
Purple: Tina Marrs, Tonganoxie
Purple: Tori Marrs, Tonganoxie
Purple: Jennifer Moore, Tonganoxie
Blue: Mary Butler, Lansing
Blue: Danielle Hopkins, Tonganoxie
Blue: Elizabeth Scharinger, Leavenworth
Blue: Erin Sours, Linwood

Club Banners
Club Booth and Banner: 4-H Club Banner
Champion: Stranger Creek
Reserve Champion: Happy Helpers
Purple: Stranger Creek
Purple: Happy Helpers
Purple: Special Award Mayginnis Hustlers
Blue: Glenwood 4-H Club
Blue: Lucky Clover
Blue: Reno Bobwhites
Red: Basehor Rustlers
Red: Livewires 4-H Club

4-H/FFA Dairy Show
Showmanship ages 7-10 as of Jan. 1
Champion sponsored by Commerce Bank and Dick Cameron Insurance Agency: Jennah Ernzen, Easton
Reserve Champion sponsored by Cellular One: Kenneth Ritchey, Leavenworth
Blue: John Ernzen, Easton
Blue: Audrey Folk, Easton
Blue: Jennah Ernzen, Easton
Blue: Kenneth Ritchey, Leavenworth

Showmanship ages 11-13 as of Jan. 1
Champion sponsored by Commerce Bank and Cellular One: Kylie Ritchey, Leavenworth Reserve Champion sponsored by Cellular One: Chelsea Ernzen, Easton
Blue: Kylie Ritchey, Leavenworth
Blue: Chelsea Ernzen, Easton

Showmanship ages 14-18 as of Jan. 1
Champion sponsored by Commerce Bank and Legal Printing and Powerhouse Graphics: Cassandra Ernzen, Easton
Reserve Champion sponsored by Cellular One: Erin Wood, Tonganoxie
Blue: Cassandra Ernzen, Easton
Blue: Erin Wood, Tonganoxie

Champion and Reserve Champion Holstein sponsored by Edmond's Holstein Farms
Champion: Cassandra Ernzen, Easton
Reserve Champion: Chelsea Ernzen, Easton

Holstein Junior Heifer Calf
Blue: John Ernzen, Easton
Blue: Kenneth Ritchey, Leavenworth
Blue: Kylie Ritchey, Leavenworth
Red: Audrey Folk, Easton

Holstein Heifer Calf
Blue: Jennah Ernzen, Easton
Blue: John Ernzen, Easton

Holstein Junior Yearling Heifer
Blue: Kylie Ritchey, Leavenworth
Blue: Chelsea Ernzen, Easton

Holstein Senior Yearling Heifer
Blue: Audrey Folk, Easton
Blue: Cassandra Ernzen, Easton

Champion Jersey sponsored by Dick Cameron Insurance Agency: Erin Wood, Tonganoxie

Jersey Heifer Calf
Blue: Erin Wood, Tonganoxie

4-H Demonstration/
Illustrated Talk Contest
Demonstration/Illustrated Talk Individual

Purple: Natalie Hall, Easton
Purple: Sarah Scharinger, Leavenworth
Purple: Bryan Ross, Kansas City
Purple: Jessica Tuttle, Leavenworth
Blue: Ryan Todd, Easton
Blue: Zackary Buddish, Leavenworth
Blue: Derek Parrett, Leavenworth
Blue: Arthur Rollins, McLouth

Demonstration/Illustrated Talk Team of Two
Purple: Mary Grasela, Leavenworth
Purple: Hayley Hund, Leavenworth
Purple: Anthony 4-H Club, Leavenworth

4-H Dog Show
Showmanship ages 7-9 as of Jan. 1
Champion sponsored by Tracy's Singing Scissors and
In Memory of Gradma Thorstenson by Val/Camille Schmierer: Sarah Smith, Tonganoxie
Reserve Champion sponsored by Broadway Vet Clinic
and Tracy's Singing Scissors: Clayton Hall, Easton
Purple: Anna Buddish, Leavenworth
Purple: Sarah Smith, Tonganoxie
Purple: Clayton Hall, Easton
Blue: Kevin Hamm, Tonganoxie

Showmanship ages 10-13 as of Jan. 1
Champion sponsored by Larry/Diane Mosbacher Family and Tracy's Singing Scissors: Shannon Smith, Tonganoxie
Reserve Champion sponsored by Barbie's Championship Trophies and Tracy's Singing Scissors: Jason Miles, Lawrence
Purple: Sarah Glynn, Lansing
Purple: Laura Graveman, Tonganoxie
Purple: Shannon Smith, Tonganoxie
Purple: Jason Miles, Lawrence
Blue: Rachel Berry, Leavenworth
Blue: Riley Vogel, Tonganoxie

Showmanship ages 14-18 as of Jan. 1
Champion sponsored by Aqua Science Research, Inc. and Tracy's Singing Scissors: Camille Schmierer, Leavenworth
Reserve Champion sponsored by Human Animal Bond Therapy Pets and Tracy's Singing Scissors: Bryan Ross, Kansas City
Purple: Amara Packwood, Leavenworth
Purple: Zackary Buddish, Leavenworth
Purple: Camille Schmierer, Leavenworth
Purple: Bryan Ross, Kansas City

Obedience Sub-Novice A
Champion sponsored by New Start/Venita Filbert: Alan Bauerly, Tonganoxie
Reserve Champion sponsored by Frair Tuck Stained Glass Studio: Danielle Glynn, Lansing
Purple: Alan Bauerly, Tonganoxie
Purple: Danielle Glynn, Lansing
Red: Riley Vogel, Tonganoxie
White: Aubrey Bittel, Bonner Springs
White: Cole Bittel, Bonner Springs
White: Kevin Hamm, Tonganoxie

O

Commenting has been disabled for this item.