Archive for Wednesday, October 11, 2000

Area winners announced from Kansas State Fair

October 11, 2000

Following are area results from judging at the 2000 Kansas State Fair:

Beef/Angus

Matt Theis, Leavenworth: first in junior heifer calves born March 1; reserve champion, senior heifer calf champion.

Megan Theis, Leavenworth: first and third in junior heifer calves born Jan. 1; grand champion, junior heifer calf.

Horse/Paint

Kathryn Hoppis, Tonganoxie, first, breeding stock stallions.

Horse/Palomino

Gail Craun, Basehor: two seconds, aged all geldings; first and third, senior western pleasure; first and second, open trail; third, youth gelding; first, youth showmanship, 13 and under; third, youth showmanship, 14 to 18; second, youth trail; first and third, western pleasure 13 and under; first, amateur western horsemanship; second, amateur western pleasure; first, amateur trail; first, amateur showmanship; reserve champion gelding.

Horse/Quarter horse

Hollie Becker, Leavenworth: third, 2-year-old mares; second, amateur senior geldings, 3 and over; second, 3-year-old geldings; second, aged geldings.

Leo Becker, Leavenworth: third, youth junior mares, 2 and under; second and third, youth senior mares, 3 and over; second and third, youth senior geldings, 3 and over.

Duane Becker, Leavenworth: third and second, amateur senior geldings, 3 and over.

Maggie Gratny, Leavenworth: second and third, youth showmanship, 13 and under; third, youth showmanship, 14-18; third and first, hunter under saddle, all ages; first and second, youth hunger under saddle.

Maggie Gratny, Leavenworth: second, youth hunt seat equitation.

Horse/Draft

Darrell Oldham, Leavenworth: second, stallion foal; first, 2-year-old stallions; reserve grand champion stallion.

Gelbvieh beef cattle
Bob Beying, Easton: first, heifers born March 1-31; second, heifers born Feb. 1-29; first, heifers born Jan. 1-31; second, heifers born Jan. 1-Feb. 28; junior heifer calf champion and reserve senior champion female.

4-H/FFA Livestock/Other registered breeds breeding
Aimee Ostermeyer, Tonganoxie: third, registered yearling ewe; second, registered ewe lamb.

4-H/FFA Livestock/ registered other breeds breeding
Trey Lohman, Tonganoxie, first, senior or winter born.

4-H/FFA Livestock/Suffolk breeding
Brooke Theno, Basehor: first, ram lamb.

Commenting has been disabled for this item.