Tonganoxie boys and girls victorious at Bobcat Relays
Benton Smith
Basehor ? Tonganoxie High walked away with both the boys and girls team titles on Friday at the Bobcat Relays at Basehor-Linwood High.
Girls Team Standings, Points
1. Tonganoxie, 189
2. Sumner Academy, 90
3. Piper, 85
4. Perry-Lecompton, 68
5. Basehor-Linwood, 63
6. Turner, 26
7. Bonner Springs, 24
8. Pleasant Ridge, 11
9. Bishop Ward, 4
Boys Team Standings, Points
1. Tonganoxie, 131
2. Bonner Springs, 127
3. Sumner Academy, 64
4. Basehor-Linwood, 56
5. Perry-Lecompton, 49
6. Pleasant Ridge, 46
7. Turner, 43
8. Piper, 41
9. Bishop Ward, 29
Tonganoxie Girls Results
Discus – 1. Roni Grizzle, 110 feet, 2 inches; 4. Elise Drennan, 85; 6. Danielle Miller, 75-11.5
Triple jump – 3. Tracie Hileman, 32-10; 5. Paige Boylan, 29-10.5
Javelin – 1. Roxi Grizzle, 160-6; 2. Chrissie Jeannin, 113.75; 4. Maddie Yates, 89
High jump – 1. Tracie Hileman, 5-2
Pole vault – 2. Christy Weller, 7-6; 3. Abby Eisman, 7-6; 4. Dannie Oelschlaeger, 7
200-meter – 6. Christina Rubio, 29.53
400-meter – 3. Christina Rubio, 1:06.10
800-meter – 1. Christy Weller, 2:27.20; 2. Andie Jeannin; 5. Katie Chenoweth, 2:42.26
1,600-meter – 4. Lauren Hall, 6:02.30
4×400 relay – 2. Christy Weller, Andie Jeannin, Megan Puhr, Christina Rubio, 4:22.85
4×800 relay – 1. Katie Chenoweth, Christy Weller, Andie Jeannin, Megan Puhr, 10:52.00
100-meter hurdles – 1. Tracie Hileman, 16.37; 6. Abby Eisman, 17.48
300-meter hurdles – 3. Abby Eisman, 52.70; 4. Shelby Maxon, 54.50; 5. Dannie Oelschlaeger, 55.05
Long jump – 1. Tracie Hileman, 16-2.25
Shot put – 1. Roxi Grizzle, 41-11; 2. Roni Grizzle, 36-0.5; 3. Domino Grizzle, 33-2.5
Tonganoxie Boys Results
Discus – 3. Tyler Gurss, 127-6; 5. Stephen Wilson, 116-8.5
Triple jump – 4. Dylan Scates, 37-5.25
Javelin – 1. Gabe Belobrajdic, 149-6
High jump – 2. Kendrick Whittington, 5-10; 4. Austin Smith, 5-8
Pole vault – 1. Ian McClellan, 10-0; 2. Jake Willis, 9-6
100-meter – 4. D.J. Lindsay, 11.40
200-meter – 3. D.J. Lindsay, 23.65
400-meter – 2. Bret Koch, 54.37; 3. Austin Stone, 55.63
800-meter – 1. Jeremy Carlisle, 2:06.01; 6. Pat Holton, 2:19.00
3,200-meter – 6. David Powell, 12:27.99
4×100 relay – 2. D.J. Lindsay, Bret Koch, Jeremy Carlisle, Austin Stone, 46.32
4×400 relay – 1. Bret Koch, Wesley Armstrong, Chris Jordan, Jeremy Carlisle, 3:37.11
4×800 relay – 2. David Powell, Pat Holton, Jeremy Carlisle, Tommy Heskett, 9:00.36
300-meter hurdles – 3. Chris Jordan, 44.98
Long jump – 4. Travis Adcox, 18-9.5; 5. D.J. Gray, 18-3.5; 6. Jared Knipp, 18-0
Shot put – 4. Chance Rawlins, 42-0.5