Archive for Wednesday, May 7, 2008

Eighth grade boys capture league title for TMS

May 7, 2008

The Tonganoxie Middle School track team competed in the league meet at Monticello Trails Middle School on Wednesday, April 30.

The eighth-grade boys team won the league meet, finishing with eight more points than runner-up Lansing.

The seventh-grade girls won two events at league. Jennifer Whitledge won the high jump, and also teamed with Hannah Kemp, Madee Walker and Jessica Sommers to win the 4x200 relay.

Two days before league, TMS was at the Eudora Middle School Invitational.

Eighth Grade Girls

Team standings - 1. Monticello Trails, 120; 2. Basehor-Linwood, 74; 3. Piper, 55; 4. Lexington Trails, 49; tie-5. Tonganoxie, 42; tie-5. Lansing, 42; 7. Mill Creek, 15; 8. Perry-Lecompton, 13

75-meter hurdles - 4. Jessica Welliver, 13.75

100-meter - 6. Jessica Welliver, 15:06

4x100 relay - 4. Erin Stone, Bobbi Lindsay, Jessica Welliver, Shea Nicolay

400-meter - 2. Brooklyn Kerbaugh, 1:10.3

4x200 relay - 2. Shea Nicolay, Lindsay Cox, Brooklyn Kerbaugh, Erin Stone, 2:06.2

800-meter - 5. Nikki Beggs, 3:01; 6. Sarah Williams, 3:02

200-meter - 6. Erin Stone, 2:06.2

4x400 relay - 3. Kailan Kucmic, Megan Hummelgaard, Brooklyn Kerbaugh, Haley Smith, 4:53

High jump - 5. Haley Smith, 4-4

Discus - 6. Eva Drennan, 69-9.5

Eighth Grade Boys

Team standings - 1. Tonganoxie, 89; 2. Lansing, 81; 3. Perry-Lecompton, 54; 4. Piper, 47; 5. Basehor-Linwood, 43; 6. Lexington Trails, 41; 7. Mill Creek, 41; 8. Monticello Trails, 37

3,200-meter - 2. Patrick Rachford, 12:00.87

75-meter hurdles - 5. Tyler Basso, 13.32

100-meter - 5. Jonas Myers, 13.09

1,600-meter - 2. Matthew Briggs, 5:29.43

4x100 relay - 3. Derek Lingo, Dylan Jacobs, Tyler Gonser, Brady Waldier, 51.58

400-meter - 5. Tyler Newman, 1:02

4x200 relay - 2. Tyler Basso, Jonas Myers, Wes Williams, Brady Waldier, 1:47.1

800-meter - 4. Dalton Harrington, 2:28

200-meter - 5. Brady Waldier, 26.5; 6. Dylan Jacobs, 27.02

4x400 relay - 4. Tyler Newman, Matthew Briggs, Dalton Harrington, Brady Waldier, 4:07

High jump - 2. Dylan Jacobs, 5-0; 6. Tyler Newman, 4-10

Shot put - 2. Dallas Jacobs, 40-4.5

Discus, 3. Dallas Jacobs, 109-10; 6. Tyler Gonser, 99-10

Seventh Grade Girls

Team standings - 1. Monticello Trails, 78; 2. Piper, 73; 3. Mill Creek, 61; 4. Perry-Lecompton, 58; 5. Tonganoxie, 54; 6. Lexington Trails, 37; 7. Lansing, 30; 8. Basehor-Linwood, 9

75-meter hurdles - 2. Hannah Kemp

100-meter - 2. Jennifer Whitledge

400-meter - 4. Jessica Sommers, 1:12.5

4x200 relay - 1. Hannah Kemp, Maddee Walker, Jessica Sommers, Jennifer Whitledge, 2:09.3

4x400 relay - 2. Hannah Kemp, Maddee Walker, Jessica Sommers, Jennifer Whitledge, 4:52.8

High jump - 1. Jennifer Whitledge, 4-11

Discus - 5. Hollie Thompson, 26-11

Seventh Grade Boys

Team standings - 1. Basehor-Linwood, 87; 2. Perry-Lecompton, 69; 3. Lexington Trails, 66; 4. Piper, 43; 5. Mill Creek, 42; 6. Tonganoxie, 35; 7. Monticello Trails, 32; 8. Lansing, 30

75-meter hurdles - 6. Tyler Hall, 14:01

1,600-meter - 3. Ronnie Myers, 5:49

4x100 relay - 6. Cody Saladin, Tyler Hall, Hunter Speakman, Tyler Zinser, 58.13

400-meter - 5. Connor Kietzmann, 1:05.09; 6. Matthew Saathoff, 1:07.68

4x200 relay - 4. Tyler Hall, Matthew Saathoff, Tyler Zinser, Connor Kietzmann, 2:00.9

800-meter - 4. Ronnie Myers, 2:41

4x400 relay - 5. Zach Tallent, Luke Faherty, Hunter Speakman, Connor Kietzmann, 4:41.2

Shot put - 2. Cody Saladin, 32-3

Eudora Middle School Invitational, April 28

Eighth Grade Girls

Team standings - 1. Tonganoxie, 126; 2. Eudora, 88; 3. Basehor-Linwood, 79; 4. Wellsville, 73; 5. Royal Valley, 71; 6. Perry-Lecompton, 49

Shot put - 2. Eva Drennan, 30-7.75; 3. Makayla Sample, 30-1.5; 4. Rebekah Adcox, 28-8.75

Discus - 3. Eva Drennan, 66-10; 4. Makayla Sample, 66-8

Long jump - 3. Brooklyn Kerbaugh, 12-11; 4. Kailan Kucmic, 12-2

High jump - 3. Haley Smith, 4-4

100-meter hurdles - 1. Jessica Welliver, 19.1; 3. Bobbi Lindsay, 19.9; 5. Emma Slater, 20.2

100-meter - 4. Jessica Welliver, 14.6; 5. Bobbi Lindsay, 14.9

4x100 relay - 2. Erin Stone, Megan Hummelgaard, Haley Smith, Shea Nicolay, 58.9

400-meter - 3. Megan Hummelgaard, 1:12.4

4x200 relay - 1. Shea Nicolay, Lindsay Cox, Brooklyn Kerbaugh, Erin Stone, 2:05.3

800-meter - 2. Sarah Williams, 3:03.9; 4. Nikki Beggs, 3:17.3

200-meter - 3. Erin Stone, 30.8

Medley relay - 2. Heather Lund, Shea Nicolay, Jessica Welliver, Brooklyn Kerbaugh, 2:11.8

4x400 relay - 1. Kailan Kucmic, Megan Hummelgaard, Lindsay Cox, Haley Smith, 5:02.8

Eighth Grade Boys

Team standings - 1. Tonganoxie, 134; 2. Wellsville, 111; 3. Perry-Lecompton, 92; 4. Basehor-Linwood, 61; 5. Royal Valley, 50; 6. Eudora, 34

Shot put - Dallas Jacobs, 38-2; 6. Tyler Gonser, 32-6

Discus - 3. Tyler Gonser, 111-10; 4. Dallas Jacobs, 106-11

Long jump -2. Tyler Basso, 15-9; 4. Tyler Newman, 15-2

High jump - 3. Dylan Jacobs, 5-0; 4. Tyler Newman, 5-0

3,200-meter - 1. Patrick Rachford, 12:44; 5. Ryan Theno, 13:06

100-meter hurdles - 4. Tyler Basso, 18.4; 6. Joe Beach, 18.5

100-meter - 5. Wes Williams, 13.2

1,600-meter - 1. Matthew Briggs, 5:27.2; 2. Marcus Titterington, 5:36.5

4x100 relay - 2. Derek Lingo, Joe Beach, Tyler Gonser, Dalton Harrington, 54.2

4x200 relay - 1. Tyler Basso, Jonas Myers, Wes Williams, Brady Waldier, 1:50.1

800-meter - 1. Dalton Harrington, 2:26.9; 5. Marcus Titterington, 2:40.3

200-meter - 2. Brady Waldier, 25.8; 6. Dylan Jacobs, 27.4

Medley relay - 3. Ryan Theno, Marcus Titterington, Jonas Myers, Tyler Newman, 2:01.7

4x400 relay - 2. Matthew Briggs, Tanner Smith, Dalton Harrington, Brady Waldier, 4:22

Seventh Grade Girls

Team standings - 1. Eudora, 120; 2. Perry-Lecompton, 96; 3. Wellsville, 86; 4. Tonganoxie, 72; 5. Basehor-Linwood, 56; 6. Royal Valley, 24

Shot put - 3. Jo Kissinger, 28-4.5; 4. Hollie Thompson, 27-11.75; 6. Rachel Washington, 26-11

Discus - 4. Jo Kissinger, 71-3; 5. Hollie Thompson, 70-9.5

Long jump - 5. Jessica Sommers, 11-9

High jump - 1. Jennifer Whitledge, 4-6

100-meter hurdles - 2. Hannah Kemp, 17.6; 6. Jennifer Whitledge, 20.5

4x100 relay - 5. Carly Smith, Perla Mendoza, Jody Bargary, Jo Kissinger, 1:10

400-meter - 4. Jessica Sommers, 1:13.3

4x200 relay - 4. Hannah Kemp, Carly Smith, Kelsie Briggs, Maddee Walker, 2:16.2

800-meter - 3. Abby Thomas, 3:00.6; 4. Maddee Walker, 3:01.6

Medley relay - 1. Mallory Harrell, Carly Smith, Hannah Kemp, Jennifer Whitledge, 2:13.4

4x400 relay - 3. Maddee Walker, Abby Thomas, Jennifer Stinson, Jessica Sommers, 5:12.5

Seventh Grade Boys

Team standings - 1. Basehor-Linwood, 122; 2. Royal Valley, 83; 3. Perry-Lecompton, 72; 4. Eudora, 66; 5. Wellsville, 60; 6. Tonganoxie, 51

Shot put - 2. Cody Saladin, 30-9

Discus - 4. Hunter Speakman, 82-5

Long jump - 6. Tyler Hall, 131.75

High jump - 3. Justin Stockman, 4-6

100-meter - 6. Cody Saladin, 14.4

1,600-meter - 3. Ronnie Myers, 5:45.8

4x100 relay - 4. Will Bond, Garrret Elston, Austin Searcy, Tyler Zinser, 1:02.4

400-meter - 2. Connor Kietzmann, 1:07

4x200 relay - 1. Tyler Hall, Matthew Saathoff, Connor Kietzmann, Justin Stockman, 2:00.8

800-meter - 6. Ronnie Myers, 2:44.9

4x400 relay - 3. Zach Tallent, Hunter Speakman, Luke Faherty, Connor Kietzmann, 4:44.2

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.