Archive for Tuesday, June 30, 2009

Tidal Waves finding success at swim meets

June 30, 2009

Competing at Turner on June 24 the Tongie Tidal Waves youth swimming team had its swimmers finish first in eight different events.

June 24

At Turner

Girls

6 and younger

Allyson Sparks — first, freestyle relay; fourth, freestyle and backstroke

Hannah Stieben — first, freestyle relay; fifth, backstroke

8 and younger

Meron Hayden, Bethany Head — first, freestyle relay

Maria Stieben — first, relay; fifth, freestyle

10 and younger

Hope Creten — third, freestyle relay; fourth, backstroke

Abigail Frye — first, butterfly; second, freestyle relay; fourth, medley relay; fifth, freestyle

Aubrey Head — third, back and medley relay

Molly Monahan, Bailey Jackson — third, freestyle relay

Rachel Maurer, Nicole Tallent — third, medley relay

Ashley Stieben — third, freestyle relay, medley relay

12 and younger

Sophia Breedlove — third, freestyle relay

Kennedy Morey — third, medley relay

18 and younger

Rachel Collinge — second, medley relay

Lacie Falk — second, medley relay; fifth, backstroke

Boys

6 and younger

Caden Hellman — first, freestyle relay and backstroke

8 and younger

Alex Falk — second, butterfly; third, freestyle relay, freestyle and backstroke

10 and younger

James Breedlove — second, medley relay; third, freestyle relay

Holden DeGraff, Rylan Hellman — third, freestyle relay

Gad Huseman — first, freestyle relay; second, medley relay; fourth, breaststroke, individual medley

Zeb Huseman — first, freestyle relay; fourth, backstroke

Luke Falk — first, freestyle relay; second, butterfly, individual medley and medley relay; third, freestyle

12 and younger

Asher Huseman — first, freestyle relay and medley relay; third, breaststroke; fourth, freestyle; fifth, individual medley

14 and younger

David Falk — first, breaststroke and individual medley; second, butterfly and backstroke; third, freestyle; fourth, medley relay

Lee Maughmer — third, backstroke, breaststroke and individual medley; fourth, freestyle and butterfly

June 17

At Leavenworth

Girls

6 and younger

Allyson Sparks — second, freestyle relay; third, backstroke; fifth, freestyle

Hannah Stieben — second, freestyle relay

8 and younger

Bethany Head, Maria Stieben — second, freestyle relay

10 and younger

Aubrey Head — third, butterfly, breaststroke, individual medley; fourth, freestyle relay

Molly Monahan — fourth, freestyle relay

Abigail Frye — first, medley relay; second, freestyle relay; fifth, backstroke, individual medley

Grace Woods, Ashley Stieben — fourth, freestyle relay

12 and younger

Bonnie Monahan — second, freestyle relay; fourth, medley relay

14 and younger

Rachel Woods — first, medley relay; fourth, breaststroke

18 and younger

Megan Woods — third, medley relay; fourth, freestyle relay

Nikki Gee — second, medley relay

Boys

6 and younger

Caden Hellman — second, freestyle, backstroke and freestyle relay

8 and younger

Alex Falk — first, freestyle, butterfly, backstroke, individual medley; third, breaststroke

10 and younger

Gad Huseman — fourth, breaststroke

Luke Falk — first, medley relay; second, backstroke, breaststroke, individual medley; fourth, freestyle

12 and younger

Asher Huseman — first, freestyle relay; second, breaststroke; third, freestyle

14 and younger

Lee Maughmer — second, breaststroke, individual medley, backstroke; third, butterfly, freestyle relay; fourth, freestyle

David Falk — first, backstroke, breaststroke, individual medley; second, freestyle; third, medley relay

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.