Tidal Waves finding success at swim meets
Competing at Turner on June 24 the Tongie Tidal Waves youth swimming team had its swimmers finish first in eight different events.
June 24
At Turner
Girls
6 and younger
Allyson Sparks — first, freestyle relay; fourth, freestyle and backstroke
Hannah Stieben — first, freestyle relay; fifth, backstroke
8 and younger
Meron Hayden, Bethany Head — first, freestyle relay
Maria Stieben — first, relay; fifth, freestyle
10 and younger
Hope Creten — third, freestyle relay; fourth, backstroke
Abigail Frye — first, butterfly; second, freestyle relay; fourth, medley relay; fifth, freestyle
Aubrey Head — third, back and medley relay
Molly Monahan, Bailey Jackson — third, freestyle relay
Rachel Maurer, Nicole Tallent — third, medley relay
Ashley Stieben — third, freestyle relay, medley relay
12 and younger
Sophia Breedlove — third, freestyle relay
Kennedy Morey — third, medley relay
18 and younger
Rachel Collinge — second, medley relay
Lacie Falk — second, medley relay; fifth, backstroke
Boys
6 and younger
Caden Hellman — first, freestyle relay and backstroke
8 and younger
Alex Falk — second, butterfly; third, freestyle relay, freestyle and backstroke
10 and younger
James Breedlove — second, medley relay; third, freestyle relay
Holden DeGraff, Rylan Hellman — third, freestyle relay
Gad Huseman — first, freestyle relay; second, medley relay; fourth, breaststroke, individual medley
Zeb Huseman — first, freestyle relay; fourth, backstroke
Luke Falk — first, freestyle relay; second, butterfly, individual medley and medley relay; third, freestyle
12 and younger
Asher Huseman — first, freestyle relay and medley relay; third, breaststroke; fourth, freestyle; fifth, individual medley
14 and younger
David Falk — first, breaststroke and individual medley; second, butterfly and backstroke; third, freestyle; fourth, medley relay
Lee Maughmer — third, backstroke, breaststroke and individual medley; fourth, freestyle and butterfly
June 17
At Leavenworth
Girls
6 and younger
Allyson Sparks — second, freestyle relay; third, backstroke; fifth, freestyle
Hannah Stieben — second, freestyle relay
8 and younger
Bethany Head, Maria Stieben — second, freestyle relay
10 and younger
Aubrey Head — third, butterfly, breaststroke, individual medley; fourth, freestyle relay
Molly Monahan — fourth, freestyle relay
Abigail Frye — first, medley relay; second, freestyle relay; fifth, backstroke, individual medley
Grace Woods, Ashley Stieben — fourth, freestyle relay
12 and younger
Bonnie Monahan — second, freestyle relay; fourth, medley relay
14 and younger
Rachel Woods — first, medley relay; fourth, breaststroke
18 and younger
Megan Woods — third, medley relay; fourth, freestyle relay
Nikki Gee — second, medley relay
Boys
6 and younger
Caden Hellman — second, freestyle, backstroke and freestyle relay
8 and younger
Alex Falk — first, freestyle, butterfly, backstroke, individual medley; third, breaststroke
10 and younger
Gad Huseman — fourth, breaststroke
Luke Falk — first, medley relay; second, backstroke, breaststroke, individual medley; fourth, freestyle
12 and younger
Asher Huseman — first, freestyle relay; second, breaststroke; third, freestyle
14 and younger
Lee Maughmer — second, breaststroke, individual medley, backstroke; third, butterfly, freestyle relay; fourth, freestyle
David Falk — first, backstroke, breaststroke, individual medley; second, freestyle; third, medley relay