Archive for Tuesday, May 12, 2009

Both TMS girls track teams finish in top three at home invite

May 12, 2009

The Tonganoxie Middle School seventh grade girls finished second and the eighth-graders finished third at the Tonganoxie Invitational on May 6.

Jennifer Whitledge won three events at the home meet, taking first place in the 100-meter dash, the high jump and the 400-meter dash.

Alissa Donnelly broke the TMS record in the 400-meter dash for seventh-grade girls at the Eudora Invite on May 4.

Donnelly won the race with a time of 1:06.7, breaking the old mark by seven-tenths of a second. She also won the high jump at Eudora with a leap of 4 feet, 6 inches as the Warriors tied with the host school for a team title.

Teammate Kara Banks won the long jump with a mark of 12-10.

The eighth-grade girls team finished fourth at Eudora.

Whitledge won the 100-meter dash in 13.4 seconds, the 400-meter dash in 67.4 and the high jump with a 5-4 hop.

Tonganoxie Invitational

Eighth grade

Team scores: 1. Mill Creek, 97; 2. Monticello Trails, 78.5; 3. Tonganoxie, 69; 4. Piper, 64.5; 5. Perry-Lecompton, 60; 6. Lexington Trails, 58; 7. Basehor-Linwood, 44.5; 8. Lansing, 44

TMS results

Shot put — 5. Holly Thompson, 31-7

75-meter hurdles — 2. Hannah Kemp, 12.57

100-meter dash — 1. Jennifer Whitledge, 13.35

Long jump — 2. Hannah Kemp, 14-2

High jump — 1. Jennifer Whitledge, 5-4

400-meter dash — 1. Jennifer Whitledge, 1:06.97

Discus — 2. Jo Kissinger, 74-5

800 meters — 4. Maddee Walker, 2:58.4; 5. Abby Thomas, 3:02.52

200-meter dash — 5. Hannah Kemp, 30.06

4x400 relay — 6. Maddee Walker, Jessica Sommers, Abby Thomas, Jennifer Stinson, 5:05.05

Seventh grade

Team scores: 1. Piper, 110 1/3; 2. Tonganoxie, 73 1/3; 3. Monticello Trails, 71; 4. Perry-Lecompton, 52; 5. Lexington Trails, 47 1/3; 6. Basehor-Linwood, 42; 7. Lansing, 39; 8. Mill Creek, 14

TMS results

Long jump — 2. Emily Soetaert, 13-2 1/2

1600 meters — 3. Emily Soetaert, 6:22.81

Discus — 4. Annie Holton, 63-1

High jump — 2. Alissa Donnelly, 4-4; 6. Haley Griffin, 4

400-meter dash — 7. Taylar Morgan, 1:12.51

4x200 relay — 5. Kara Banks, Marissa Martin, Taylar Morgan, Jessica Rubio, 2:08.5

800 meters — 3. Alissa Donnelly, 2:45.85

200-meter dash — 3. Alissa Donnelly, 28.78

4x400 relay — 2. Shelby Letourneau, Taylar Morgan, Hunter Cook, Emily Soetaert, 4:49.48

Eudora Relays

Eighth grade

Team scores: 1. Eudora, 133; 2. Wellsville, 94; 3. Perry, 88; 4. Tonganoxie, 85; 5. Basehor-Linwood, 59; 6. Royal Valley, 15

TMS results

75-meter hurdles — 2. Hannah Kemp, 17.8; 5. Jenny Stinson, 20.5

100-meter dash — 1. Jennifer Whitledge, 13.4; Perla Mendoza, 16.16

1600 meters — 5. Jessica Sommers, 7:12.2; Kelsey Briggs, 8:08

4x100 relay — 5. Alyssa Miller, Chris Tiner, Tana Ward, Hannah Kemp, 1:05.6

400-meter dash — 1. Jennifer Whitledge, 1:07.4; Perla Mendoza, 1:29.85

4x200 relay — 4. Jenny Stinson, Jessica Sommers, Tana Ward, Hannah Kemp, 2:05.8

800 meters — 2. Maddee Walker, 2:52.2; 5. Abby Thomas, 3:08.9

200-meter dash — 3. Hannah Kemp, 30.1; Tana Ward, 34.12; Jenny Stinson, 32.84

High jump — 1. Jennifer Whitledge, 5-4

Long jump — Shelby McDaniel, 9-7

Medley — 3. Shelby McDaniel, Alyssa Miller, Tana Ward, Abby Thomas, 2:27

Shot put — 3. Holly Thompson, 31-8; 6. Jo Kissinger, 29-4; Rachel Washington, 28-11

Discus — 3. Jo Kissinger, 77-4; 5. Holly Thompson, 75-5; Molly Welsh, 46

Seventh grade

Team scores: tie-1. Tonganoxie, 96; tie-1. Eudora, 96; 3. Perry, 82; 4. Royal Valley, 78; 5. Basehor-Linwood, 76; 6. Wellsville, 36

TMS results

75-meter hurdles — Morgan Oroke, 20.4; Haley Griffin, 22.9; Caly Ingle, 21

100-meter dash — Kourtni Campbell, 15.59; Aly Bartholomew, 16; Marissa Martin, 16.1

4x100 relay — 6. Caly Ingle, Aly Bartholomew, Kourtni Campbell, Morgan Oroke, 1:05.3

400-meter dash — 1. Alissa Donnelly, 1:06.7; 4. Taylar Morgan, 1:10.8; 5. Hunter Cook, 1:11.5

4x200 relay — 2. Kara Banks, Shelby Letourneau, Taylar Morgan, Jessica Rubio, 2:07

800 meters — 2. Emily Soetaert, 2:49.7; Kara Banks, 3:04; Annie Holton, 3:18

200-meter dash — 1. Alissa Donnelly, 29.5; 3. Jessica Rubio, 30.8; Marissa Martin, 33.1

4x400 relay — 4. Shelby Letourneau, Taylar Morgan, Hunter Cook, Emily Soetaert, 4:55

High jump — 1. Alissa Donnelly, 4-6; 2. Haley Griffin, 4-6; Jessa Thorne, 3-10

Long jump — 1. Kara Banks, 12-10; 3. Emily Soetaert, 12-4 1/2; 6. Shelby Letourneau, 11-6

Medley — 2. Morgan Oroke, Kourtni Campbell, Jessica Rubio, Marissa Martin, 2:16.3

Shot put — Elizabeth Patrick, 26-3; Leah Miller, 24-3; Kaylin Nelson, 23

Discus — Elizabeth Patrick, 51-10; Leah Miller, 59-10; Annie Holton, 63-11

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.