Archive for Friday, September 11, 2009

2009 Cross Country Coaches Rankings

September 11, 2009

CROSS COUNTRY COACHES PRESEASON RANKINGS

CLASS 6A

Boys

1. Shawnee Mission Northwest

2. Lawrence

3. Washburn Rural

4. Olathe East

5 Manhattan

6. Blue Valley West

T7. Shawnee Mission North

T7. Derby

Others: Shawnee Mission West, Shawnee Mission South, Haysville Campus, Wichita Northwest, Lawrence Free State, Maize

Girls

1. Derby

2. Washburn Rural

3. Olathe East

4. Manhattan

5. Shawnee Mission South

6. Blue Valley Northwest

7. Shawnee Mission Northwest

8. Lawrence Free State

Others: Shawnee Mission East, Lawrence, Blue Valley North, Wichita North

CLASS 5A

Boys

1. Topeka West

2. Bishop Carroll

T3. Liberal

T3. McPherson

5. Emporia

6. Wichita Kapaun-Mt. Carmel

7. Gardner-Edgerton

8. Great Bend

Others: St. Thomas Aquinas

Girls

1. St. Thomas Aquinas

2. Wichita Kapaun-Mt. Carmel

3. Great Bend

4. Wichita Bishop Carroll

5. Emporia

6. Topeka Seaman

7. Bishop Miege

8. Hays

Others: McPherson, Newton, Valley Center

CLASS 4A

Boys

1. Mulvane

2. Baldwin

3. Wamego

4. De Soto

5. Santa Fe Trail

6. Paola

7. Iola

T8. Hiawatha

T8. El Dorado

Others: Clay Center, Circle, Concordia, Pratt, Abilene, Ulysses, Tonganoxie, St. James Academy

Girls

1. Baldwin

2. De Soto

3. Wamego

4. Buhler

5. Clay Center

6. Clearwater

7. El Dorado

T8. Basehor-Linwood

T8. Abilene

Others: Paola, St. James Academy, Eudora, Circle, Rose Hill, Concordia, Douglas

CLASS 3A

Boys

1. Holcomb

2. Ellsworth

3. Southeast of Saline

4. Riley County

5. Kansas City Christian

6. Sterling

7. Hutchinson-Trinity

8. Herington

Others: Lakin, Silver Lake, Wellsville, Hillsboro, Newton

Girls

1. Riley County

2. Southeast of Saline

3. Whitewater-Remington

4. Belle Plaine

5. Kansas City Christian

6. Norton

7. Medicine Lodge

8. Norther Heights

Others: Rossville, Lakin, Mission Valley

CLASS 2A

Boys

1. Berean Academy

2. Stanton County

3. Jackson Heights

4. Maranatha Academy

5. Peabody-Burns

6. Minneapolis

7. Meade

8. Olpe

Others: Republic County, Sacred Heart, Washington County

Girls

1. Bennington

2. Republic County

3. Maranatha Academy

4. Clifton-Clyde

5. Sacred Heart

6. Minneapolis

7. Pittsburg-St. Marys Colgan

8. Berean Academy

Others: Oxford, Olpe, Wichita County

CLASS 1A

Boys

1. Ness City

2. Tribune-Greeley County

3. Pretty Prairie

4. Goessel

5. South Gray

6. Stafford

7. Haviland

8. Centralia

Others: Frankfort, Grainfield-Wheatland, Quinter, Pike Valley

Girls

1. Tribune-Greeley County

2. Burrton

3. Lincoln

4. Troy

5. Goessel

6. Minneola

7. South Gray

T8. Rock Hills

T8. Ness City

Others: Hoxie

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.