Archive for Wednesday, May 5, 2010

TMS girls track results

Donnelly, Whitledge set school records

May 5, 2010

At their most recent meet, Monday at the Eudora Relays, the Tonganoxie Middle School girls track teams both finished fourth.

The Warriors’ eighth-graders had two event winners: Emily Soetaert in the 3,200-meter run and Alissa Donnelly in the 400-meter dash.

The TMS seventh-graders finished first in three events thanks to Jackie Whitledge, who won the 100-meter dash, the 200-meter dash and the long jump.

During the past few weeks, two TMS girls have set new school records. Whitledge’s leap of 15-10 in the long jump on April 28 at Monticello Trails set a new seventh-grade mark and Donnelly set an eighth-grade record in the 400-meter dash on April 19 at Perry, when she finished her lap in 1:04.4.

Eudora Relays

May 3

8th grade

Team scores: 1. Baldwin, 91; 2. Royal Valley, 90; 3. Eudora, 76; 4. Tonganoxie, 75; 5. Basehor-Linwood, 60; 6. Perry-Lecompton, 55; 7. Anderson County, 25; 8. Wellsville, 24.

TMS results

3,200 meters — 1. Emily Soetaert, 13:13

1,600 meters — 6. Emma Stilgenbauer, 6:53

4x100 relay — 5. Jocelyn Jones, Caly Ingle, Taylar Morgan, Morgan Oroke, 1:00

400-meter dash — 1. Alissa Donnelly, 1:10.6

4x200 relay — 3. Morgan Oroke, Caly Ingle, Jessica Rubio, Kara Banks, 2:06.4

800 meters — 4. Emily Soetaert, 2:44.4

200 meters — 2. Alissa Donnelly, 28.7; 6. Kara Banks, 30.6

Medley relay — 2. Caly Ingle, Haley Griffin, Kara Banks, Emily Soetaert, 2:11.1

4x400 relay — 3. Marissa Martin, Jessica Rubio, Taylar Morgan, Alissa Donnelly, 4:41.5

High jump — 1. Haley Griffin, 4-10; tie-2. Alissa Donnelly, 4-10

7th grade

Team scores: 1. Baldwin, 88; 2. Basehor-Linwood, 78; 3. Wellsville, 74; 4. Tonganoxie, 60.4; 5. Eudora, 59.5; 6. Perry-Lecompton, 39; 7. Royal Valley, 36; 8. Anderson County, 17.

TMS results

100-meter dash — 1. Jackie Whitledge, 13.8

1,600 meters — 4. Sarah Ahart, 6:21.7

400-meter dash — 3. Meghan Jackson, 1:11.4; 6. Morgan Galvin, 1:13.7

4x200 relay — 4. Brenna Kietzmann, Madison Tucker, Chelsey Bailey, Emily Williams, 2:12.4

800 meters — 2. Tressa Walker, 2:42.7

200-meter dash — 1. Jackie Whitledge, 28.5

4x400 relay — 3. Meghan Jackson, Morgan Galvin, Tressa Walker, Sarah Ahart, 4:53.5

Long jump — 1. Jackie Whitledge, 15-1

April 28 dual

8th grade

Monticello Trails 74, Tonganoxie 40

TMS results

3,200 meters — 1. Emily Soetaert, 14:10.97

75-meter hurdles — 2. Morgan Oroke, 14.47

1,600 meters — 2. Emma Stilgenbauer, 6:58

4x100 relay — 2. Jocelyn Jones, Alissa Donnelly, Taylar Morgan, Morgan Oroke, 58.32

400-meter dash — 1. Alissa Donnelly, 1:07.37

4x200 relay — 3. Morgan Oroke, Caly Ingle, Jessica Rubio, Kara Banks, 2:08.9

800 meters — 1. Taylar Morgan, 3:02

200-meter dash — 2. Kara Banks, 30.6

4x400 relay — 1. Marissa Martin, Jessica Rubio, Taylar Morgan, Alissa Donnelly, 4:54.1

Long jump — 2. Kara Banks, 13-4; 3. Emily Soetaert, 13-2

High jump — 1. Alissa Donnelly, 4-4

Shot put — tie-3. Leah Miller, 27-3.5; tie-3. Elizabeth Patrick, 27-3.5

Discus — 3. Annie Holton, 57-10

7th grade

Monticello Trails 66, Tonganoxie 39

TMS results

100-meter dash — 1. Jackie Whitledge, 14.47

1,600 meters — 2. Amber Athon, 8:13

4x100 relay — 2. Callie Grinter, Chelsey Bailey, Kourtni Freemyer, Emily Williams, 1:02.56

400-meter dash — 1. Meghan Jackson, 1:13.24; 2. Brenna Kietzmann, 1:18.6; 3. Lexis Fehd, 1:20

4x200 relay — 3. Brenna Kietzmann, Madison Tucker, Sophie Breedlove, Emily Williams, 2:17.4

800 meters — 1. Tressa Walker, 2:55.4; 3. Sarah Ahart, 2:56.3

200-meter dash — 1. Jackie Whitledge, 30.5; 2. Chelsey Bailey, 33.16

4x400 relay — 1. Meghan Jackson, Morgan Galvin, Tressa Walker, Sarah Ahart, 5:01

Long jump — 1. Jackie Whitledge, 15-10

High jump — 1. Tressa Walker, 3-11; 2. Sarah Ahart, 3-10

Discus — 3. Lauren Harrell, 51-4

Tonganoxie Invite

April 26

8th grade

Team scores: 1. Basehor-Linwood, 76; 2. Tonganoxie, 58; 3. Mill Creek, 7.

TMS results

3,200 meters — 1. Emily Soetaert, 13:51.3

75-meter hurdles — 2. Morgan Oroke, 13.57; 3. Jocelyn Jones, 14.53; 4. Brook Lindsay, 14.78

1,600 meters — 2. Emma Stilgenbauer, 6:56.96

4x100 relay — 5. Jocelyn Jones, Brianna Finnegan, Taylar Morgan, Morgan Oroke, 1:02.84

400-meter dash — 1. Alissa Donnelly, 1:07.99

4x200 relay — 3. Morgan Oroke, Caly Ingle, Jessica Rubio, Kara Banks, 2:09.13

Long jump — 4. Kara Banks, 11-4

High jump — 1. Alissa Donnelly, 4-9; 2. Haley Griffin, 4-7; 4. Alison Thompson, 4-1

Shot put — 3. Elizabeth Patrick, 27-3.5

7th grade

Team standings: 1. Mill Creek; 2. Basehor-Linwood; 3. Tonganoxie.

TMS results

100-meter dash — 2. Jackie Whitledge, 13.79

1,600 meters — 4. Amber Athon, 8:20.58

4x100 relay — 3. Callie Grinter, Chelsey Bailey, Kourtni Freemyer, Emily Williams, 1:03.64

400-meter dash — 1. Meghan Jackson, 1:13.24

4x200 relay — 3. Brenna Kietzmann, Madison Tucker, Sophie Breedlove, Emily Williams, 2:18.52

800 meters — 2. Tressa Walker, 2:51.92; 3. Sarah Ahart, 2:55.5

200-meter dash — 2. Jackie Whitledge, 29.78

4x400 relay — 2. Meghan Jackson, Morgan Galvin, Tressa Walker, Sarah Ahart, 5:11.4

Long jump — 1. Jackie Whitledge, 12-6

High jump — 1. Sarah Ahart, 4-2

Perry Invite

April 19

8th grade

Team scores: 1. Tonganoxie, 99.5; 2. Perry-Lecompton, 99; 3. Lansing, 84; 4. Royal Valley, 82.5; 5. Topeka-Seaman, 58.5; 6. Jeff West, 29.5.

TMS results

3,200 meters — 1. Emily Soetaert, 14:19

60-meter hurdles — 3. Morgan Oroke, 12.4; 4. Jocelyn Jones, 13.0

1,600 meters — 3. Emma Stilgenbauer, 6:59

4x100 relay — 5. Jocelyn Jones, Haley Griffin, Taylar Morgan, Morgan Oroke, 59.79

400-meter dash — 1. Alissa Donnelly, 1:04.4

4x200 relay — 3. Morgan Oroke, Caly Ingle, Jessica Rubio, Kara Banks, 2:05.42

800 meters — 2. Emily Soetaert, 2:48; 4. Taylar Morgan, 2:54.1

200-meter dash — 1. Alissa Donnelly, 28.41

Medley relay — 5. Caly Ingle, Annie Holton, Aly Bartholomew, Emma Stilgenbauer, 2:23.1

4x400 relay — 1. Marissa Martin, Jessica Rubio, Taylar Morgan, Alissa Donnelly, 4:40.3

Long jump — tie-6. Emily Soetaert, 12-9

Triple jump — 1. Emily Soetaert, 26-10

High jump — 1. Haley Griffin, 4-7; 2. Alissa Donnelly, 4-7

Shot put — 5. Leah Miller, 28-8; 6. Elizabeth Patrick, 27-9

7th grade

Team scores: 1. Topeka-Seaman, 129; 2. Jeff West, 77; 3. Royal Valley, 74; 4. Lansing, 59; 5. Tonganoxie, 54; 6. Perry-Lecompton, 50.

TMS results

100-meter dash — 2. Jackie Whitledge, 13.84

1,600 meters — 4. Sarah Ahart, 6:36.4

4x100 relay — 5. Callie Grinter, Chelsey Bailey, Roni Sample, Emily Williams, 1:02.47

400-meter dash — 4. Meghan Jackson, 1:13.2

800 meters — 2. Tressa Walker, 2:47.2

200-meter dash — 2. Jackie Whitledge, 29.3

Medley relay — 4. Emily Derry, Madison Tucker, Kourtni Feemyer, Kameron Robbins, 2:21.86

4x400 relay — 2. Meghan Jackson, Morgan Galvin, Tressa Walker, Sarah Ahart, 4:54.9

Long jump — 2. Jackie Whitledge, 13-3

Triple jump — 4. Tressa Walker, 22-2

High jump — 5. Sarah Ahart, 4-3; 6. Jackie Whitledge, 4-3

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.