Archive for Wednesday, May 26, 2010

Local guide to state track

Tonganoxie, McLouth athletes competing in Wichita

May 26, 2010

Local athletes will be busy this weekend in Wichita, at the 100th KSHSAA State Track and Field Championships.

Fourteen Tonganoxie High athletes, as well as seven from McLouth High, will be competing at Cessna Stadium.

Representing the Chieftains are: Jeremy Carlisle, Abby Eisman, Domino Grizzle, Dylan Jacobs, Andie Jeannin, Bret Koch, DJ Lindsay, Dannie Oelschlaeger, Cristina Rubio, Dylan Scates, Jenny Whitledge, Adrian Whittington, Jake Willis and Tyler Woolworth.

Bulldogs in action will be: Anne Courtney, Hunter Koch, Jordan Sparks, Terri Stewart, Chandler Tharpe, Marc Walbridge and Kami Wisdom.

The following is a guide to when each local athlete will be competing.

State seed and regional performances are listed for each athlete and the event’s top seed and regional performance are in parentheses.

Class 4A

Girls

400-meter dash, Prelims 10:20 a.m. Friday, Finals 3:40 p.m. Saturday

No. 14 Jenny Whitledge, 1:02.66; No. 15 Cristina Rubio, 1:02.76

(No. 1 Dominique Staats, Pratt, 59.09)

4x400 relay, Prelims 12:30 p.m. Friday, Finals 6:10 p.m. Saturday

No. 14 Abby Eisman, Jenny Whitledge, Andie Jeannin, Cristina Rubio, 4:15.63

(No. 1 Colby, 4:08.17)

Shot put, 1:15 p.m. Friday

No. 8 Domino Grizzle, 38-9.5

(No. 1 Kearsten Peoples, Ottawa, 49-10)

Discus, 8 a.m. Saturday

No. 12 Domino Grizzle, 111-7

High jump, 8 a.m. Saturday

No. 2 Jenny Whitledge, 5-5

(No. 1 Collen O’Brien, Louisburg, 5-6)

Pole vault, 11:30 a.m. Saturday

No. 14 Dannie Oelschlaeger, 8-0; No. 15 Abby Eisman, 7-6

(No. 1 Jamie House, El Dorado, 12-0)

800-meter run, 5 p.m. Saturday

No. 4 Andie Jeannin, 2:23.63

(No. 1 Emilea Finley, Colby, 2:21.33)

Boys

High jump, 8 a.m. Friday

No. 8 Dylan Jacobs, 6-0; No. 10 Adrian Whittington, 6-0

(No. 1 Jesse Bahner, Santa Fe Trail, 6-8)

Triple jump, 9:45 a.m. Friday

No. 12 Dylan Scates, 41-0

(No. 1 Cliff Robinson, Pleasant Ridge, 43-0)

4x100 relay, Prelims 10 a.m. Friday, Finals 3:20 p.m. Saturday

No. 15 Bret Koch, Jake Willis, Jeremy Carlisle, DJ Lindsay, 44.74

(No. 1 Wichita-Trinity, 43.55)

400-meter dash, Prelims 10:40 a.m. Friday, Finals 3:55 p.m. Saturday

No. 7 DJ Lindsay, 51.49

(No. 1 Morgan Burns, Wichita-Trinity, 49.51)

300-meter hurdles, Prelims 11:25 a.m. Friday, Finals 4:40 p.m. Saturday

No. 12 Jeremy Carlisle, 41.79

(No. 1 Justin Ballock, Eudora, 39.82)

Pole vault, 11:30 a.m. Friday

No. 2 Jake Willis, 14-0

(No. 1 Andrew Roland, Andale, 14-0)

200-meter dash, Prelims 12:10 p.m. Friday, Finals 5:55 p.m. Saturday

No. 11 DJ Lindsay, 23.18

(No. 1 Joe Fisher, Valley Center, 22.03)

4x400 relay, Prelims 1 p.m. Friday, Finals 6:30 p.m. Saturday

No. 8 Bret Koch, Tyler Woolworth, Jeremy Carlisle, DJ Lindsay, 3:30.96

(No. 1 Mulvane, 3:24.88)

Class 3A

Girls

100-meter hurdles, Prelims 2 p.m. Friday, Finals 9:30 a.m. Saturday

No. 15 Anne Courtney, 16.97

(No. 1 Sierra Hays, Garden Plain, 14.74)

4x100 relay, Prelims 2:45 p.m. Friday, Finals 3 p.m. Saturday

No. 14 Jordan Sparks, Kami Wisdom, Terri Stewart, Anne Courtney, 53.06

(No. 1 Phillipsburg, 50.40)

Pole vault, 3 p.m. Friday

No. 15 Chandler Tharpe, 7-6

(No. 1 Page Suhlsatz, Garden Plain, 10-6)

300-meter hurdles, Prelims 4 p.m. Friday, Finals 4:10 p.m. Saturday

No. 15 Terri Stewart, 49.71

(No. 1 Julia Zeiner, Marion, 46.50)

Boys

110-meter hurdles, Prelims 2:20 p.m. Friday, Finals 9:50 a.m. Saturday

No. 15 Hunter Koch, 16.45

(No. 1 Jake Becker, Garden Plain, 14.84)

300-meter hurdles, Prelims 4:25 p.m. Friday, Finals 4:40 p.m. Saturday

No. 14 Hunter Koch, 43.23

(No. 1 Jake Craig, Lyons, 40.30)

1,600-meter run, 1:45 p.m. Saturday

No. 13 Marc Walbridge, 4:53.29

(No. 1 Austin Bogina, Arma-Northeast, 4:38.55)

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.