Archive for Tuesday, October 12, 2010

More than 150 students run at annual kids cross country meet

October 12, 2010

The annual Tonganoxie Kids Cross Country Race was Oct. 6 and more than 150 third- through sixth-graders participated.

Race winners in each grade were: Drew Cook, sixth; Chandler Hamman, fifth; Korbin Riedel, fourth; and Jake Edholm, third.

Teams were divided by classes in each grade and points were determined by the top four runners in each class for third and sixth grade and the top five runners for fourth and fifth grade, which had more participants.

Team Burnett won sixth grade, Franey was victorious in fifth grade, Edwards finished first in fourth grade and Keifer narrowly defeated Lucas in the third-grade race, which was decided by a tiebreaker.

Kids’ Cross Country Race

Oct. 6

Sixth grade

Team scores: 1. Burnett, 25; 2. Bush, 37; 3. Garner, 48; 4. Bottenfield, 57; 5. Bates, 66; not enough runners: Bartels, Hunter.

Individuals: 1. Drew Cook; 2. Austin Boatwright; 3. Tate Fisher; 4. Brayden Cox; 5. Paige Herrera; 6. Tommy Wetta; 7. Isabella Behm; 8. Carter Keitzmann; 9. Hayden Dale; 10. George Lang; 11. Drew Buckley; 12. Cameron Cash; 13. Hope Creten; 14. Sidney Murphy; 15. Jayden Kuzmic; 16. Rachel Schuck; 17. Braden Jones; 18. Emma Sanborn; 19. Nick French; 20. Devan Graham; 21. Luke Falk; 22. Tatiana Sudac; 23. Amanda Martin; 24. Rachel Maurer; 25. Jacob Marshall; 26. Madison Meitler; 27. Kamerion Hull; 28. Emily Chambers; 29. Lexus Campbell; 30. Sarah Osborne; 31. Carly Herrera; 32. Annaliese Colacicco.

Fifth grade

Team scores: 1. Franey, 44; 2. Stadalman, 57; 3. Mark, 74; 4. Heffner, 93; 5. Smith, 98; not enough runners: Lees.

Individuals: 1. Chandler Hamman; 2. James Breedlove; 3. Zac Morgan; 4. Austin Lawrence; 5. Chandler Caldwell; 6. Joseph Caiharr; 7. Gabriel Jones; 8. Eric Neas; 9. Blake Thomas; 10. Erin Colacicco; 11. Emma Campbell; 12. Devin Duncan; 13. Isaiah Frese; 14. Nate Elliott; 15. Logan Beach; 16. Reynolds; 17. Keith Willis; 18. Cami Timm; 19. Tanner Walden; 20. Madison Hannahan; 21. Josie Vestal; 22. Kyle Snyder; 23. Stephen Arguijo; 24. Cody Smith; 25. Nathan Feiring; 26. Kay McKenzie; 27. Allison Williams; 28. Jacob O’Donnell; 29. Lauren Wilson; 30. Heather Miller; 31. Colton Aaron; 32. Trey Potter; 33. Ezra Lanaman; 34. Kayden McCrary; 35. Jacob Macey; 36. Nick Skinner; 37. Cindy Anderson.

Fourth grade

Team scores: 1. Edwards, 49; 2. Prelesnik, 63; 3. Wilkens, 69; 4. Fritz, 85; 5. George, 130; 6. Powell, 194; not enough runners: Pierce.

Individuals: 1. Korbin Riedel; 2. David Boatwright; 3. Cameron Morman; 4. Jared Bothwell; 5. Dawson Buckley; 6. Ashton Truitt; 7. Coby Claypool; 8. Maureen Wetta; 9. Adrian Cullen; 10. Wyatt Martin; 11. Alex Falk; 12. Mathia Slinkard; 13. Alison Caenen; 14. Jeremy Turnbow; 15. Eli Cooper; 16. Megan Martinez; 17. Trey Lewallen; 18. Salem Clemens; 19. Avery Moritz; 20. Brenn Shryock; 21. Josh Bosley; 22. Calvin Morgan; 23. Madison Macek; 24. Veronica Sudac; 25. Ralph Miller III; 26. Chris Botkin; 27. Dylan Douglas; 28. Austin Shelton; 29. Garret Eason; 30. Emma Wogomon; 31. Sophia Romero; 32. Abby Fletcher; 33. Mikayla Hennigh; 34. Austin Fisher; 35. Simon Stevens; 36. Blake Phillips; 37. Tawni Counts; 38. Madison Watson; 39. Madison Ford; 40. Laura Heskett; 41. Adam DeMaranville; 42. Cassidy Lewis; 43. Kayla Garst; 44. Matt Foster; 45. Kaleb Hermreck; 46. Reagan Overcash; 47. Madeline Bachelor; 48. Katherine Arguijo; 49. Dominic Hull; 50. Kaleb Goldbeck; 51. Shelby Wesselman; 52. Brandy Riker; 53. Rilee Garner; 54. Desmond Battle; 55. Jada Jones; 56. Brendan Rogers; 57. Emmett Keene.

Third grade

Team scores: 1. Keifer, 32; 2. Lucas, 32; 3. Stockman, 46; 4. Patton, 70; 5. Vernon, 88; not enough runners: Gepner.

Individuals: 1. Jake Edholm; 2. Caeden Woods; 3. Caleb Allen; 4. Elizabeth Elliott; 5. Cooper Cunningham; 6. Dylan Reynolds; 7. Elaina Duncan; 8. Laney Dale; 9. Dustin Robison; 10. Aaron Bitler; 11. Kyle Chambers; 12. Thomas Yearout; 13. Logan Reed; 14. Halie Baldwin; 15. Dustin Roads; 16; Robbie Burke; 17. Anja Bartels; 18. Hayden Hayward; 19. Lukas Vanattan;; 20. Joshua Willcutt; 21. Anna Edmonds; 22. Dean Foster; 23. Emily Rose Rausch; 24. Hunter Calovich; 25. Aspen Moritz; 26. Makayla Logan; 27. Samantha Reynolds; 28. Jackson Vorbeck; 29. Sierra Allen; 30. JJ Butler.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.