Archive for Monday, April 18, 2011

TMS track athletes win 6 events at home triangular

April 18, 2011

Tonganoxie Middle school’s track teams didn’t finish first in the standings at a home triangular on April 11, but six different Warriors won individual events.

Among eighth grade girls, Demi Trimble won in the discus and Tressa Walker was victorious in the 800-meter run.

Carl Hecht won in the discus for the TMS eighth-grade boys.

Cheyenne Ford won the 400-meter dash for the seventh-grade girls.

The Warriors’ seventh-grade boys had two winners: Dalton Trimble finished first in the 75-meter hurdles and Austin Ettinger won the long jump.

Both of Tonganoxie’s girls teams finished third at the triangular and both TMS boys teams finished second.

Tonganoxie Middle School triangular

April 11 at Tonganoxie High

Girls

8th grade

Team scores: 1. Lansing, 186; 2. Lexington Trails, 126; 3. Tonganoxie, 74.

TMS results

3,200 meters — 2. Emily Williams, 16:15.

75-meter hurdles — 4. Ronnie Sample, 15:17.

1,600 meters — 2. Sophie Breedlove, 6:52.69.

4x100 relay — 2. Emily Derry, Callie Grinter, Morgan Galvin, Kourtni Freemyer, 1:03.28.

400-meter dash — 3. Kameron Robbins – 1:16.18.

4x200 relay — 3. Madison Tucker, Emily Mitchell, Kameron Robbins, Emily Derry, 2:19.42.

800 meters — 1. Tressa Walker – 2:47.24.

200-meter dash — 6. Brenna Kietzmann, 33.59.

4x400 relay — 2. Morgan Galvin, Sophie Breedlove, Kourtni Freemyer, Tressa Walker, 5:19.66.

Shot put — 3. Demi Trimble, 30-8.

Discus — 1. Demi Trimble, 67-9.5; 6. Lauren Harrell, 58-3.

High jump — 6. Emily Mitchell, 3-10.

7th grade

Team scores: 1. Lansing, 170; 2. Lexington Trails, 100; 3. Tonganoxie, 92.

TMS results

75-meter hurdles — 2. Jessica Rowzer, 15.54.

1,600 meters — 3. Nicole Zerrer, 7:05.29.

4x100 relay — 2. McKinna Shelton, Tristin Horton, Emily Eberth, Mckenzie Price, 1:04.68.

400-meter dash — 1. Cheyenne Ford, 1:12.95; 4. Lauren Jackson, 1:21.43.

4x200 relay — 3. Lauren Jackson, Emily Eberth, Cheyenne Ford, Alison Hurla, 2:20.96.

800 meters — 2. Nicole Zerrer, 3:08.60; 5. Sophia Wetta, 3:26.75; 6. Rachel Elliot, 3:30.74.

200-meter dash — 5. Cheyenne Ford, 33.53.

4x400 relay — 2. Jessica Rowzer, McKenzie Price, Sierra Graham, Alison Dorsey, 5:53.29.

Shot put — 2. Bobbie Chapman, 27-9; 4. Marissa Brown, 25-10.

Discus — 2. Bobbie Chapman, 59-1.

Long jump — 2. Tristan Horton, 11-7.75; 6. Lauren Jackson, 10-0.

High jump — 5. Allison Hurla, 3-8.

Boys

8th grade

Team standings: 1. Lansing; 2. Tonganoxie; 3. Lexington Trails.

TMS results

75-meter hurdles — 3. Brett Fisher; 4. Carl Hecht.

3,200 meters — 2. Brad Andrews; 3. Garrett French.

1,600 meters — 2. David Masters.

Discus — 1. Carl Hecht; 3. Raymond Munoz; 5. Gage Laster.

400-meter dash — 2. Jared Sommers; 3. Brad Andrews; 6. Garret Martin.

Long jump — 4. Mitch Brock.

Shot put — 4. Thomas Minor.

800 meters — 3. Jeffrey Robichaud; 4. Garrett French; 5. Garrett Martin; 6. David Masters.

200-meter dash — 2. Levi Koch; 3. Albert Miller; 4. Zac Jones; 5. Justin Patrick.

7th grade

Team standings: 1. Lexington Trails; 2. Tonganoxie, 3. Lansing.

TMS results

75-meter hurdles — 1. Dalton Trimble; 3. Jack Dale.

100-meter dash — 2. Austin Ettinger.

Discus — 3. Ben Pruden; 5. Tommy Ford.

Long jump — 1. Austin Ettinger; 5. Tyler Novotney.

Shot put — 2. Tucker Horton.

800 meters — 4. Tommy Ford; 6. Jacob Tollefson.

High jump — 2. Tucker Horton; 3. Dalton Trimble.

200-meter dash — 2. Austin Ettinger; 6. Ryan Malone.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.