Archive for Monday, May 16, 2011

Chieftains win 6 KVL track titles

May 16, 2011

Tonganoxie High track athletes won Kaw Valley League titles in six events this past week at the league championships in Basehor.

With KVL championships in four events, the THS girls finished third in the team standings.

Cristina Rubio won the 400-meter dash, Jenny Whitledge took first place in both the high jump and 300-meter hurdles and Domino Grizzle won the shot put.

The Chieftains' boys won two league titles and finished fifth. Adrian Whittington won the high jump and Dylan Scates took first in the triple jump.

Kaw Valley League Meet

May 11, 13 at Basehor-Linwood

Girls

Team scores: 1. Mill Valley, 184; 2. Lansing, 122; 3. Tonganoxie, 94; 4. Piper, 90.5; 5. Basehor-Linwood, 41.5; 6. Bonner Springs, 35; 7. Bishop Ward, 29; 8. Turner, 9.

THS results

400 — 1. Cristina Rubio, 1:03.25.

800 — 7. Abby Thomas, 2:45.76.

100-meter hurdles — 3. Hannah Kemp, 17.34.

300-meter hurdles — 1. Jenny Whitledge, 49.13; 8. Hannah Kemp, 53.82.

4x400 relay — 4. Kara Banks, Cristina Rubio, Abby Thomas, Jessica Rubio, 4:32.14.

4x800 relay — 5. Abby Thomas, Sagan Scates, Hunter Cook, Kara Banks, 11:35.75.

High jump — 1. Jenny Whitledge, 5-0; 2. Haley Griffin, 4-10.

Pole vault — 5. Dannie Oelschlaeger, 7-6; 6. Jessica Rubio, 7-0.

Long jump — 2. Jenny Whitledge, 17-2; 10. Jordan Weber, 14-4; 13. Haley Sparks, 12-9.

Triple jump — 10. Jordan Weber, 31-3.

Shot put — 1. Domino Grizzle, 35-6.5; 9. Makayla Sample, 30-0; 10. Rachel Washington, 38-7.25.

Discus — 2. Domino Grizzle, 113-3; 6. Holley Thompson, 89-7; 9. Jo Kissinger, 84-7.

Javelin — 4. Domino Grizzle, 101-4; 5. Jo Kissinger, 99-4; 6. Hannah Kemp, 99-3.

Boys

Team scores: 1. Mill Valley, 135.5; 2. Lansing, 121.5; 3. Piper, 100; 4. Basehor-Linwood, 91; 5. Tonganoxie, 91; 6. Bonner Springs, 34; 7. Turner, 29; 8. Bishop Ward, 21.

THS results

400 — 10. Noe Puebla, 1:02.41.

800 — 10. Evan Stilgenbauer, 2:13.2; 15. Marcus Titterington, 2:16.73.

1,600 — 7. Patrick Rachford, 5:00.55; 13. Jeff Neal, 5:20.45; 17. Keith Slater, 5:47.03.

3,200 — 4. Matt Briggs, 10:47.46; 16. Brady Field, 12:29.49.

300-meter hurdles — 8. Seth Ahart, 47.8; 15. Austin Searcy, 51.63.

4x100 relay — 5. Tyler Basso, Dylan Jacobs, Adrian Whittington, Dylan Scates, 47.27.

4x400 relay — 7. Evan Stilgenbauer, Marcus Titterington, Evan Lott, Dylan Jacobs, 3:53.98.

4x800 relay — 3. Marcus Titterington, Evan Stilgenbauer, Dalton Harrington, Matt Briggs, 8:44.24.

High jump — 1. Adrian Whittington, 6-2; 4. Dylan Jacobs, 5-10.

Pole vault — 2. Jake Willis, 14-0; 4. Cody Martin, 11-6; 5. Ian McClellan, 11-6.

Long jump — 2. Dylan Scates, 21-4; 6. Adrian Whittington, 19-11; 12. Tyler Basso, 17-6.25.

Triple jump — 1. Dylan Scates, 43-7; 4. Adrian Whittington, 42-4; 13. Tyler Basso, 37-7.

Shot put — 5. Dallas Jacobs, 42-2.25; 9. Tyler Stockman, 38-9.75.

Discus — 7. Dallas Jacobs, 120-5; 11. Bryson Hewins, 108-10; 14. Clayton Neas, 105-1.

Javelin — 5. Lucas Ahart, 151-5; 6. Dallas Jacobs, 143-8; 12. Dan Hopkins, 124-7.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.