Archive for Tuesday, August 6, 2013

Leavenworth County Fair winners in various shows

August 6, 2013

Here’s a look at top winners at the swine, beef, rabbit, goat and sheep shows at the Leavenworth County Fair. Youths are listed by name, city of residence, 4-H club or FFA chapter and ribbon won. Look for more results in a special fair section in the coming weeks.

SWINE

Zane McDougal, Leavenworth, Friendship Valley 4-H Club, grand champion market swine; Abby Wood, Leavenworth, Happy Hollow, reserve grand champion market swine; Brady Hathaway, Leavenworth, Bell, champion Berkshire; Bryce Hoeltzel, Atchison, Bell, reserve champion Berkshire; Hunter Harris, Tonganoxie, Happy Helpers, reserve champion Duroc; Jacob Phillips, Leavenworth, Basehor Rustlers, champion Hampshire; Wyatt Belobrajdic, Tonganoxie, Livewires, champion Poland China; Kelsey Theis, Leavenworth, Happy Hollow, reserve champion Yorkshire; Kelsey Theis, Leavenworth, Happy Hollow, reserve champion Yorkshire; and Sam Coffin, Tonganoxie, Happy Helpers, reserve champion crossbred.

RABBIT

Catherine Larson, Leavenworth, Boling, champion meat pen.

BEEF

Jody Baragary, Tonganoxie, Happy Helpers, grand champion market steer; Cameron Kilgore, Atchison, Happy Hollow, reserve grand champion market steer; Amos White, Leavenworth, Livewires, champion Angus; Seth Beying, Leavenworth, Happy Hollow, champion Gelbvieh; Ashley Gallagher, Tonganoxie, Happy Helpers, reserve champion Gelbvieh; Kevin Lansing, Leavenworth, Bell, champion Hereford; Clay Rose, Tonganoxie, Happy Helpers, reserve champion Hereford; Kenny Campbell, Leavenworth, Livewires, champion Limosuin; Naomi Parsons, Leavenworth, Livewires, champion Red Angus; Galen Parsons, Leavenworth, Livewires, reserve champion Red Angus; Sydny Murr, McLouth, Livewires, reserve champion Shorthorn; Logan Schubert, Tonganoxie, Glenwood, champion Simmental; Justin Langley, Leavenworth, Bell, reserve champion Simmental; Heath Moore, Tonganoxie, Tonganoxie FFA, champion AOB; Mable Mestagh, McLouth, Happy Helpers, reserve champion AOB; and Megan Green, Leavenworth, Happy Hollow.

SHEEP

Mary Habjan, Linwood, Glenwood, grand champion market lamb; Allie Packard, reserve grand champion market lamb; Kennedy Coffin, McLouth, Happy Helpers, champion natural colored; and Taylor Ohlde, Easton, Bell, champion crossbred.

GOATS

Alyson Heim, Leavenworth, Happy Hollow, grand champion market goat; Jack Habjan, Linwood, Glenwood, reserve grand champion market goat; Emily Mattox, Leavenworth, Happy Hollow, champion dairy market goat; and Kailey Wilburn, Leavenworth, reserve champion dairy.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.