Archive for Monday, June 22, 2015

One for the books in Tonganoxie

Tonganoxie Library run raises more than $10,000

June 22, 2015

Organizers for this year’s Tonganoxie Library Run for the Books had an ambitious goal for the event — raise at least $10,000.

It was a number library board president David Frese said almost was picked jokingly, as if there were a chance that much money could be raised.

Perhaps in honor of the event’s longest race, the 10K, this year’s run and walk actually raised, well, more than 10K.

The event brought in about $10,700, Frese told the Tonganoxie City Council at its meeting Monday night.

“Thank you to the city for all they did,” Frese said. “Police were fabulous. They were everywhere … and thinking about things we hadn’t thought of.”

He also praised the fire department for its help, as well as City Administrator Nathan McCommon.

“I think the city administrator entertained 12 panicked emails from me in the last two weeks,” Frese said about last-minute preparations.

There were nearly 300 participants among the races and walk, along with about 50 volunteers.

“That’s great,” said Council Member Curtis Oroke. “That’s awesome.”

Jack Angell won the 10K run, while Corrie Jones turned in the top time overall in the 5K run. Gracie Drake took the top spot in the 5K walk at the Saturday morning event, which kicked off Tonganoxie Days.

Here’s a look at top finishes in various divisions:

Overall 10K run

  1. Jack Angell, 44, male, 40:23.9; 2. Austin Boatwright, 16, male, 40:35.2; 3. Rodney Theno, male, 30, 43:53.7; 4. Adam Nickel, 34, male, 46:25.7; 5. Brian Manus, 44, male, 46:25.8; 6. Jacob Gontesky, 37, male, 48:47.4; 7. Kelly Gontesky, 35, female, 49:30.3; 8. Susan Geiger, 39, female, 49:42.6; 9. Tisha Nickel, 33, female, 51:50.9.

Overall 5K run

  1. Corrie Jones, 30, female, 19:06.6; 2. Jake Edholm, 13, male, 20:30.5; 3. Jon Finnegan, 60, male, 20:48.1; 4. Calvin Morgan, 14, male, 20:55.9; 5. Emma Campbell, 15, female, 21:23.4; 6. Marty Brown, 33, female, 21:25; 7. Scott Bitler, 47, male, 22:03; 8. Lexia Jamison, 16, female, 22:25; 9. Starla Jones, 45, female, 22:36.4; 10. Emily Chambers, 16, female, 22:50.3.

Overall 5K walk

  1. Gracie Drake, 10, female, 40:50.9; 2. Debbie Krivjansky, 50, female; 3. Renee Butler, female, 44:23.8; 4. Scott Lee, 42, male, 49:02.7; 5. Michaela Shobe, 11, female, 50:56.5; 6. Robin Thompson, 53, female, 51:17.1; 7. Katelyn Frese, 19, female, 52:15.5; 8. Amy Fischer, 37, female, 52:16.5; 9. Susie Ussery, 37, female, 52:37.9.

10K run divisions

Males

10-12

  1. Jack Garren, 10, 57:40.9; 2. Robby Patterson, 1:00:59.5.

13-15

  1. Jon Derzinski, 15, 1:03.30.5; 2. Gage Smith, 1:04:44.5.

16-19

  1. Austin Boatwright, 16, 40:35.2.

30-39

  1. Rodney Theno, 30, 43:53.7; 2. Adam Nickel, 46:25.7; 3. Jacob Gontesky, 37, 4. Scott Webb, 30, 56:35.8; 5. Nick Hart, 35, 56:37.7.

40-49

  1. Jack Angell, 44, 40:23.9; 2. Brian Manus, 46:25.8; 3. Charlie Gilmore, 41, 51:50.9; 4. Dave Rinne, 49, 56:20.4; 5. Robert Martinez, 42, 58:31.9.

50-59

  1. Calvin Willits, 52, 57:59.4; 2. Tim Wagner, 1:08.18.2

Females

16-19

  1. Kristine Martinez, 17, 58:24.7.

20-29

  1. Kali Hunt, 23, 1:03.48.4; 2. Amy Fitzpatrick, 24, 1:24.29; 3. Jamie Palmer, 24, 1:24:30.

30-39

  1. Kelly Gontesky, 35, 49:30.3; 2. Susan Geiger, 39, 49:42.6; 3. Tisha Nickel, 33, 52:25.6; 4. Carrie Long, 39; 52.39.9; 5. Barbie Stephen, 31; 53:09.5.

40-49

  1. Kathy Shobe, 40, 52:05.5; 2. Jennifer Martin, 44, 58:17.4; 3. Elizabeth Robinson, 44, 1:01:30.7; 4. Lisa Large, 40, 1:03.58.1; 5. Nikki Hunt, 42, 1:04:37.7.

50-59

  1. Theresa Bowser, 51, 59:26.1; 2. Susan Wagner, 54, 1:05:10.9.

60-69

  1. Nancy Wood, 67, 59:47.5; 2. Diana Bahr, 69, 1:19:55.1.

5K run

divisions

Males

9 and younger

  1. Piercen Eccles, 7, 27:52.9; 2. Cale Hodge, 4, 32:33.2; 3. Sawyer Frese, 8, 33:28.2; 4. Jett Gilmore, 7, 34:38.3; 5. James Scott, 8, 35:07.4.

10-12

  1. Eli Gilmore, 10, 25:06; 2. Aiden Booner, 12, 25:19.6; 3. Afton Boone, 12, 26:08.9; 4. Mitch Geiger, 12, 26:58.7; 5. Blake Boatwright, 11, 29:20.9.

13-15

  1. Jake Edholm, 13, 20:30.5; 2. Calvin Morgan, 14, 20:55.9; 3. Joshua Bosley, 14, 23:29.6; 4. Holden Degraff, 15, 26:00.6; 5. Aaron Bitler, 13, 27:15.8.

16-19

  1. Luke Falk, 16, 27:07.7; 2. Preston Ward, 16, 32:47.9.

20-29

  1. Coredero Hansen, 28, 24:58.4; 2. Mike Morris, 28, 27:28.3; 3. Jonathan Ferris, 25, 51:43.1.

30-39

  1. David Doeble, 35, 27:28. 6; 2. Jacob Cobb, 31, 27:43.2; 3. Ben Bradley, 33, 28:50.6; 4. Brad Eccles, 33, 30:24.4; 5. Ryan Brune, 36, 30:24.7.

40-49

  1. Scott Bitler, 47, 22:03; 2. Charlie Christner, 49, 25:04.9; 3. Jason Igleheart, 43, 25:16.1; 4. Dodge Wendler, 44, 26:10.9; 5. Brian Meitler, 46, 27:06.9.

50-59

  1. Chuck Kirmse, 52, 24:29.1; 2. Steve Christens, 55, 36:33.2; 3. Darren Wainwright, 51, 42:13.2; 4. Burt Morey, 50, 42:49.1.

60-69

  1. Jon Finnegan, 60, 20:48.1; 2. Dale Walker, 65, 27:31.3; 3. Kedrick McKinsey, 64, 37:43.1.

70-79

  1. Bill Geiger, 71, 27:05; 2. Wally Brawner, 75, 31:18.9; 3. Kirby Clark, 77, 37:09.5.

— Look for more results at tonganoxiemirror.com and in next week’s print edition.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.