Archive for Monday, June 22, 2015

Tidal swim win in Leavenworth

June 22, 2015

The Tonganoxie Tidal Waves swim team notched a team victory last Friday at Wollman Aquatic Center in Leavenworth.

Tonganoxie won the meet, 266-200.

“The rain held off and we were able to have meet on time and completely,” said Janet Falk, Tidal Waves coach.

The team again will be in action with a meet this Friday against Eudora at Tonganoxie Water Park. The meet starts at 7:30 a.m. and should run until 11:30 a.m. or noon.

In the 6 and younger freestyle relay, the team of Raegan McDermott, Laney Unruh, Sydney Kirchoff and Ava Barker placed first, while the team of Carter Bradley, Grace Weatherford, Macie Ruttan and Lainey Garner finished second. In the 18 and younger relays, the team of Jake Derzinski, Izzy Behm, Meagan Behm and Jon Derzinski placed second in freestyle and the team of Jon Derzinski, Ari Myers-Arenth, Luke Falk and Leah Stein placed second in the medley relay.

Here’s a look at the rest of the results:

BOYS

6 and younger

Andrew Norman, first place, freestyle and backstroke; Carter Bradley, second, freestyle.

8 and younger

Silas Kirchoff, first, butterfly, breaststroke and individual medley, and second, freestyle and backstroke; Luke Kesinger, first, freestyle, third in butterfly, backstroke, breaststroke and individual medley; Josiah Weatherford, first in backstroke, second in butterfly, breaststroke and individual medley and third in freestyle;Andrew Norman, henry Wahl, Joshua Duvall and Gavin Rhoads, first in freestyle relay; and Josiah Weatherford, Luke Kesinger, Silas Kochoff and Gavin Rhoads, first in medley relay.

10 and younger

Gavin Shupe, Luke Nicholson, Alex Lungu and Caleb Weatherford, first, freestyle relay; Cody Kesinger, first, freestyle, and second, butterfly; Dalton Regehr, first, butterfly, second, plain freestyle, and third, breaststroke; Alex Lungu, second, backstroke, and third, freestyle; Gavin Shupe, second, breaststroke; Caleb Weatherford, third, backstroke.

12 and younger

Ben Suber, Gage Hayden, Caden Hellman and Mason Khanthaboury, first, medley relay; Jack Duvall, Blake Anderson, Evan Shupe and Caden Hellman, second, freestyle relay; Gage Hayden, third, breaststroke; Ben Suber, first, backstroke; Hunter Calovich, third, butterfly, Declan Franey third, backstroke.

14 and younger

Josh Bosley, Alex Falk, Sebastian Boone and Braxton Shupe, first, medley relay; Sebastian Boone, Alex Falk, Phillip Vaughn and Braxton Shupe, second, freestyle relay; Alex Falk, first, freestyle, and second, butterfly, breaststroke and individual medley; Braxton Shupe, second, backstroke; Phillip Vaughn, first, backstroke.

18 and younger

Luke Falk, third, freestyle, butterfly and indivdual medley; Ryan Hellman.

GIRLS

6 and younger

Ava Barker, first, freestyle, second, backstroke; Lainey Garner, first in backstroke and second, freestyle; Reagan McDermott, third, freestyle; and Grace Weatherford, third, backstroke.

8 and younger

Amanda Kite, Olivia Erwin, Addie Dean and Lauren Dunn, first, and Lillie Kokoruda, Sarah Funk, Ellie Pruitt and Maddie Pruitt, second, freestyle relay; Baylie Igleheart, Ava Baker, Brittany Stein and Stella Bradley, first, and Isabel Ferguson, Ellie Suber, Brette Hayden and Hadley Regher, second in medley relay; Stella Bradley, first, butterfly, and second, breaststroke and individual medley; Baylie Igleheart, first, backstroke, third, freestyle; Brette Hayden, first, breaststroke and individual medley, sedonc, freestyle and butterfly; Ella Pruitt, third, backstroke; Maddie Pruitt, second, backstroke; Ellie Suber, first, freestyle; and Brittany Stein, third, butterfly.

10 and younger

Chloe Ferguson, Brilei Hendrix, Lulu Myers-Arenth and Jordan Ruttan, first, medley relay; Taylor Igleheart, Jordyn Ruttan, Katelyn Dunn and Liberty Seitter, second, freestyle relay; Isabelle Barker, third, freestyle and butterfly; Macy Geiger, second, breaststroke; Marie McDermott, second, butterfly; Corrine Morgan, second, backstroke, Lulu Myers-Arenth, first, breaststroke, second, freestyle and individual medley; Mikayla Rhoads, first, freestyle, butterfly and individual medley; Alaina Rogers, third, breaststroke; and Abby Vick, third, individual medley.

14 and younger

Rilee Garner, Meron Hayden, Emmie Derzinski and Kirstin Stemmens, second in freestyle relay; Clara Altenhofen, Meron Hayden, Rilee Garner and Merkaia Khanthaboury, second in medley relay; Elizabeth Funk, third in freestyle and backstroke; Rilee Garner, third, butterfly and individual medley; Meron Hayden, third, backstroke.

18 and younger

Meagan Behm, third, backstroke; Lee Seitter, first, backstroke, and second, butterfly and individual medley; Lyndon Seitter, second, breaststroke, and third, freestyle and butterfly.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.